25 Ekim 2016 04:52

‘İktidarın dili saldırıları artırıyor’

Son günlerde sıkça duyduğumuz kadın ve çocuğa yönelik şiddet ve taciz olaylarını Kocaeli’de vatandaşa sorduk.

Paylaş

Şirin SEÇKİN
Halil YILMAZ
Kocaeli

Son günlerde sıkça duyduğumuz kadın ve çocuğa yönelik şiddet ve taciz olaylarını Kocaeli’de vatandaşa sorduk. Peki, “Adam gibi mi madam gibi mi öleceğiz?” vatandaş buna ne diyor?

Bizimle ilk konuşan isim Lale Hanım. Kadına yönelik şiddetin artmasına sebep olarak “Kadının ekonomik özgürlüğünün olmamasına bağlıyorum” diye cevap veren Lale Hanım, cezaları da caydırıcı bulmuyor. Kadına ve çocuğa yönelik saldırıların, şiddetin ve cinsel istismarın artmasına yönelik ise “Cezalar caydırıcı değil. Caydırıcı olursa kesin çözüm olabilir. Hadımın bazı suçlarda caydırıcılığı olabilir. Tabi ki kökten çözüm olmaz. Ama biraz olsun artan bu şiddet ve cinsel istismarları azaltabilir” diye konuştu. Yaşanan saldırıların Türkiye’de eğitimle çözülemeyeceğini düşündüğünü ifade eden Lale Hanım, “Türkiye’de bu sorunların eğitimle çözüleceğini zannetmiyorum. Kesinlikle cezaların arttırılması ve caydırıcı olması gerekiyor” dedi.

‘TOPLUM ATAERKİL ERİL BİR DİLDEN HOŞLANIYOR’

Avukat Nuri Sarp, kadına yönelik şiddetin temel nedenlerinden birinin toplumun kadına bakışı olduğunu vurguladı. Kadını öteleyen ve aşağılayanın bu bakış açısı olduğunu vurgulayan Sarp, “Bu durumu destekleyen toplumsal bir hafıza var. Hem ülkedeki mezhepçi, dinci anlayış kadını geriye öteliyor hem de geçmişten bu yana toplumun kadına biçtiği rolden de kaynaklanıyor bu durum. Toplumumuzda maalesef siyasal iktidarlar, kadına şiddeti sanki normal bir durum gibi aksetmiştir ve bunun içinde ne yasal düzenleme yapılırsa yapılsın, bilinçaltında, yani temelde eğitim olmadığı için insanlar bunu normal bir şeymiş gibi devam ettiriyor. Ve maalesef oran olarak bakarsak, dünyada kadınların ezildiği, şiddet oranlarının en yüksek olduğu ülkelerden biriyiz” ifadelerini kullandı. “Adam-Madam” tartışmalarını da sorduğumuz Sarp, “Cumhurbaşkanının ‘Madam’ çıkışının en vahim tarafı, yanındaki eşi Emine Erdoğan’ın bu olaya gülümseyerek tepki vermesi. Aslında bu, olayın vahametini daha çok arttırıyor. Toplumumuz böyle ataerkil, eril bir dilden hoşlanıyor. Sokakta karşılığı olduğu için politikacılar da böyle bir dil kullanma ihtiyacı duyuyor. Yoksa kız babası ve eşi olan bir insanın böyle düşündüğünü düşünmek istemiyorum” dedi. Eğitimin de sadece okulla sınırlı olmaması gerektiğini ifade eden Sarp, temel eğitimin ailede verilmesi gerektiğini de söyledi. 

Gül Doğan ise artan şiddeti “Başımızdakilerin konuşmalarının etkisiyle artıyor bu rakamlar” diye değerlendiriyor. Kadınların ikinci sınıf muamele gördüğünü aktaran Doğan, “Adam gibi öleceğiz, madam gibi değil” çıkışına da çok sinirli. “Öyle bir şey yok. Niye adam gibi ölelim. Biz neden kendi ülkemizde insan muamelesi görmüyoruz? Kadın olduğumuz için neden ikinci sınıf muamele görüyoruz?” ifadelerini kullandı.

‘O AÇIKLAMA KADINA HAKARET’

Yasaların boşlukları yüzünden şiddetin daha da tırmandığını ifade eden Belgin Kandemir, “Şikayet ediliyor ama bir bakmışsın serbest bırakılmış. Anlayamıyorum çok saçma” ifadelerini kullandı. Adam-madam tartışmalarına da değinen Kandemir, “Açıklamayı kadına hakaret olarak düşünüyorum. Başka bir şey değil, başka açıklaması yok. Devlet yaşananların önüne geçebilir, bunu denetleyebilir. Aynı şey benim çocuğuma yapılsaydı ‘Hadım edilsin’ derdim ama kimisi belki de tedavi edilmeli. Hadım çözüm müdür bilmiyorum, birçok şey kanıtlanmadan hadım edilmemeli ona devlet büyüklerimiz el atacak yoksa böyle giderse şiddet artar” dedi.  Metin Bakay, haberleri izledikçe bundan cesaret alanlar olduğunu belirtti. Verilen cezalar yüzünden cesaret alanların kadına ve çocuğa karşı suç işleyebileceğini belirten Bakay, “Yapılan eğitim yetersiz, seminer olsun, konferans olsun, verilmiyor. Dizilerde, ekranlarda yeterince kadın anlatılmıyor” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Finalin adı tecrübe

SONRAKİ HABER

IŞİD bombacısı IŞİD mağduru olmuş!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...