24 Ekim 2016 20:02

Sibel Çapraz yarın mahkemeye çıkarılıyor

Yüksekova’da yaralanan ve tedavisi devam ederken tutuklanan DBP Hakkari İl Meclis üyesi Sibel Çapraz ilk kez mahkemeye çıkarılıyor.

Paylaş

Yüksekova’da zırhlı araçtan açılan ateş sonucu yaralanan ve tedavisi devam ederken tutuklanan DBP Hakkari İl Meclis üyesi Sibel Çapraz, ilk kez mahkemeye çıkarılıyor. 

Hakkari’nin Yüksekove ilçesinde zırhlı araçtan açılan ateş sonucu yaralanan ve tedavisi devam ederken tutuklanan DBP Hakkari İl Meclis üyesi Sibel Çapraz, yarın hakim karşısına çıkarılıyor. 

Çapraz, 27 Kasım 2015 tarihinde Gever'de zırhlı araçtan açılan ateşle ağır yaralanmıştı. 15 ameliyat geçiren Çapraz, tedavisi devam ederken, 3 Mart'ta "örgüt üyeliği" ve "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçlamalarıyla tutuklandı. Çapraz, ağır hasta olmasına rağmen Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nden İzmir Menemen R Tipi Cezaevine sürgün edilmişti. Doktor raporlarına rağmen Menemen'de ağır koşullarda tecrit altında tutulan Çapraz, kamuoyu baskısının ardından 11 Ekim'de Bakırköy Cezaevi'ne getirildiği getirildi. 

'SİBEL'İN HAYATI TEHLİKEDE'

Bugün Sibel Çapraz ile görüşen ablası Kendi Çapraz, kardeşi Çapraz'ın tedavisinin geciktirilmesi nedeniyle hayati tehlikesinin olduğuna dikkat çekti. Abla Çapraz, "Bugün aylık açık görüşte Sibel'in yanına gittim. Sibel'i İstanbul Okmeydanı Devlet Hastanesi Genel Cerrahi servisine geciken bağırsak ameliyatı için götürülmüş ve Genel Cerrah bağırsak ameliyatının üzerinden çok zaman geçtiğini ve bu nedenle hayati tehlikesinin bulunduğunu aktarmış" dedi. 

'BAĞIRSAKLARI İKİ YIL DAHA DIŞARIDA KALABİLİR'

Doktorun ayrıca Sibel'in bağırsaklarının birbirine yapışması halinde iki yıl daha bağırsaklarının dışarıda kalabileceğini söylediğini dile getiren Çapraz, "Önceki hafta kolunda yapılacak 3 ameliyat için Balta Limanı Kemik Hastanesi'ne götürülmüştü. Doktor kolundaki ameliyatın beklemesini söyleyerek öncelikle bağırsakla ilgili problemin çözülmesini önermiş. Sibel, 29 Şubat 2016 tarihinde Van'da ameliyat olması gerekiyordu ancak onu 3 Mart'ta tutukladılar. Bu nedenle 8 aydır bağırsağı dışarıda ve bu şekilde cezaevi koşullarında tutuyor" dedi. 

ÇAPRAZ'IN DURUŞMASI YARIN

Sibel'in Van'daki doktoru Prof. Dr. Çetin Koran'ın ameliyatın gecikmesi halinde yaşamsal riskin olduğunu avukatı Banu Güvener'e yazı olarak ilettiğini kaydeden Çapraz, "Avukat belgeleri mahkemeye sunmuştu. Yarın Sibel'in Yüksekova Adliyesi'nde mahkemesi var. Bizler Sibel'in durumunda çok endişeliyiz ve cezaevi koşullarında tedavisi sağlıklı yapılamıyor. Kız kardeşim Sibel biran önce serbest bırakılmalıdır ve tedavisi daha sağlıklı koşullarda yapılmalıdır. Çok ciddi şekilde hayati riski bulunuyor" diye konuştu. (DİHA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kar yağışı ile birlikte hava sıcaklığı 4-6 derece azalacak

SONRAKİ HABER

Van’da "Kor Kitap Sayfalarında Kadın" söyleşisi düzenlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...