24 Ekim 2016 17:56

Anne Kaymaz’dan karara tepki

12 yaşındaki Uğur Kaymaz ve babası Ahmet Kaymaz’ı öldüren Polis Serdar Gökbayrak’ın adının üst geçide verilmesine anne Makbule Kaymaz tepki gösterdi.

Paylaş

Mardin Kızıltepe ilçesinde 21 Kasım 2004 tarihinde 12 yaşındaki Uğur Kaymaz’ı 13 ve babası Ahmet Kaymaz’ı 8 kurşunla öldüren Polis Serdar Gökbayrak’ın adının Kocaeli Üniversitesi Umut Tepe yerleşkesinde bulunan bir üst geçide verilmesine anne Makbule Kaymaz tepki gösterdi. Kaymaz’ın katledilmesine ilişkin açılan dava esnasında Yaşafettin Açıksöz olan adını değiştiren Polis Serdar Gökbayrak, 15 Temmuz darbe girişiminde Özel Harekat Daire Başkanlığına yönelik saldırıda yaşamını yitirmişti.

Anne Makbule Kaymaz, Gökbayrak’ın ikinci defa ödüllendirildiğini ifade ederek, “12 yaşındaki küçücük bir çocuk terörist ilan edilirken, o çocuğa yaşından fazla kurşun sıkan polis ödüllendiriliyor. Bu da yetmezmiş gibi ismi bir üst geçide veriliyor. Biz bunu kabul etmiyoruz. Üst geçide o katilin isminin verilmesini lanetliyorum. Uğur’u, Ceylan’ı, Enes’i, Miray’ı katleden katiller cezalandırılması gerekiyorken, terfi ettirildiler, bununla yetinmeyip isimleri sağa sola veriliyor. Allah hakkımızı bırakmasın” şeklinde tepkisini dile getirdi.

Sağ olduğu sürece davasının peşini bırakmayacağını kaydeden anne Kaymaz, şunları aktardı: “Ne eşimin ne de Uğur’umun hiç kimseye zararı dokunmazdı. Eşim çocuklarla çocuk, büyükler ile büyüktür. Biz yüreği yanan analar olarak ne gerilla, ne asker, ne de polislerin ölmesini istemiyoruz. Hiçbir zaman savaştan yana olmadık. Bir an önce barışın gelmesini istiyoruz. Çocuklar ölmesin artık.” (Mardin/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

15 Temmuz'dan sonra Almanya’ya 35 Türk diplomat iltica etmiş

SONRAKİ HABER

Cezayir'de ‘Buteflika temsilcileri’ne karşı kitlesel eylem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa