24 Ekim 2016 15:10

MHP içinden başkanlık itirazı: Hayır diyeceğiz

MHP’li bir grup milletvekili Mecliste basın toplantısı düzenleyerek başkanlıktan değil parlamenter sistemden yana olduklarını belirtti.

Paylaş

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli başkanlık sistemi tartışmalarını başlattıktan  sonra referanduma gidilmesini savundu ancak partisinin içinden Bahçeli’nin tezlerine itiraz sesleri yükselmeye başladı. MHP’li bir grup milletvekili Mecliste basın toplantısı düzenleyerek başkanlıktan değil parlamenter sistemden yana olduklarını belirterek ‘hayır’ oyu vereceklerini söyledi.

MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, AKP’nin başkanlık sistemi ile ilgili anayasa teklifine Mecliste “hayır” oyu kullanacaklarını belirterek, “Biz MHP milletvekilleri, Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ, Isparta Milletvekili Nuri Okutan, Balıkesir Milletvekili İsmail Ok ve Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz olarak parlamenter rejimin devamından yanayız. AKP’nin başkanlık teklifinin TBMM gündemine geldiği zaman geçmemesi için ‘hayır’ oyu vererek tavrımızı ortaya koyacağız” dedi.

Özdağ, Mecliste MHP’li Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu,  Isparta Milletvekili Nuri Okutan, Balıkesir Milletvekili İsmail Ok ve Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz ile birlikte ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Özdağ, başkanlık sistemi ile ilgili tartışmaların yeniden başlamasını eleştirdi.

Ümit Özdağ, “Erdoğan’ı sevenler ve nefret edenler arasındaki şu anki mevcut uçurum ve siyasal kutuplaşmanın hızla artacağından endişe duymaktayız” dedi.

"Türkiye’nin 'başarısız devlet' statüsüne hızla sürüklenmesini isteyen odakların sayısının az olmadığını" söyleyen MHP’li Özdağ, “Referandum süreci nasıl biterse bitsin Türkiye zararlı çıkacaktır. Başkanlık için evet çıkması durumunda daha ilk günden Erdoğan’ın aslında bir ‘Pirus Zaferi’  kazandığı ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

Ümit Özdağ bir grup MHP’li milletvekilleri olarak başkanlık istemi ile ilgili anayasa değişikliğine Mecliste hayır oyu kullanacaklarını açıkladı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

MSC Medlog önünde uluslararası dayanışma

SONRAKİ HABER

Medeni Yıldırım davası yarın: TRT, TÜBİTAK ve ATK bir yıldır rapor hazırlamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...