24 Ekim 2016 15:54

IŞİD, bombalı araçlarla Şengal'e saldırdı

Musul Operasyonu 8'inci gününe girerken, IŞİD, sabah saat 04.00’te eş zamanlı olarak 5 koldan Şengal’e saldırdı.

Paylaş

Irak ordusu ve peşmerge güçleri tarafından düzenlenen Musul Operasyonu ile abluka altına alınan IŞİD, ablukayı yarmak ve dikkatleri başka yöne çekmek için bu kez Şengal'a yönelik saldırı başlattı. Sabaha karşı saat 04.00 sıralarında bomba yüklü 7 araç ile Şengal'e batıdan saldıran IŞİD'in bombalı araçları, peşmerge ve Koalisyon uçakları tarafından imha edildi, püskürtülen saldırıda 15 IŞİD'li öldürüldü.

Musul'da ablukayı kırmak ve kenti kuşatan Peşmerge birliklerinin dikkatini dağıtarak yeni cephelere kaydırmak için daha önce Kerkük'e yönelik saldırı başlatan IŞİD, bu  sabah yaklaşık 120 kilometre uzaktaki Şengal'e batıdan saldırdı. Saat 04.00 sıralarında Tıl Qasab, Rambosi, Kızıl Kent ve Solaq köyleri ile Şengal Çimento Fabrikası tarafından saldırıya geçen IŞİD'lilerin yanlarında 7 bomba yüklü araçta getirdikleri belirtildi. Bombalı araçlardan 6'sı Peşmerge güçleri, 1'i de Koalisyon uçakları tarafından imha edilirken, püskürtülen saldırıda 15 IŞİD'linin öldürüldüğü belirtildi.

Şengal'de bulunan peşmerge komutanı Süleyman Helo Girani, Şengal'in batı yönünden peşmerge mevzilerine yönelik gerçekleştirilen büyük IŞİD saldırısı nedeniyle 2 saat süren şiddetli bir çatışma olduğunu, kayıpları olmadığını söyledi.

Şengal, 3 Ağustos 2014'te büyük bir saldırı düzenleyen IŞİD'in eline geçerken, yaklaşık 500 bin kişi göç etmek zorunda kalmıştı. IŞİD, binlerce Ezidi'yi kaçırmış, kaçan bazı Ezidiler sınırları geçip Türkiye'ye gelmişti. Şengal, 12 Kasım 2015'te IŞİD'den alınmıştı.  (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Instagram'a da canlı yayın yapma özelliği geliyor

SONRAKİ HABER

Avesta Yayınları'nın bir kitabı yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa