24 Ekim 2016 08:37

Hayatın Sesi, mikrofonu inşaatçıya değil halka uzatıyordu

Hükümet kararlarıyla ve ‘kentsel dönüşüm’ adı altında yaşam alanları yok edilen mahallelerde halkın sorunlarını anlatacağı mikrofon neredeyse kalmadı.

Paylaş

Metehan UD
İzmir

Hükümet kararlarıyla ve ‘kentsel dönüşüm’ adı altında yaşam alanları yok edilen mahallelerde halkın sorunlarını anlatacağı mikrofon neredeyse kalmadı.

İzmir Karabağlar’da, Limontepe ve Cennetçeşme halkı da benzer bir mağduriyet yaşıyor. Kentsel dönüşüme karşı mücadele ederken “medya gerçeği” ile tanıştıklarını ifade eden bölge sakinleri, farklı alanlarda mücadele eden kesimlerin iletişiminin de böylece kesildiğine işaret ediyor. Gazetemize konuşanlar, kapatılan kanallar arasında bulunan Hayatın Sesi’nin mikrofununu “müteahhitlere değil, kentsel dönüşüm mağdurlarına” tuttuğunu hatırlatıyor.

‘DEFALARCA RÖPORTAJ YAPMIŞLARDI’

Karabağlar Kentsel Dönüşüm Hak Arayanlar Derneği Başkanı Halil Ecevit, kapatılan kanalların yoksulun, varoşların sesi olduğunu vurgulayarak, “Hayatın Sesi zor şartlar altında hayatta kalmaya çalışıyordu. Dört yıldır kentsel dönüşüm adı altında yerlerimizden edilmek isteniyoruz.

İlçemizin üçte biri hiçbir gerekçe yokken riskli alan ilan edildi. Hayatın Sesi gelip defalarca bizimle röportajlar yaptı. Dört yıldır yürüttüğümüz mücadelede medya gerçeğini çok yakından gördük. Farklı alanlarda mücadele edenlerin sesini birleştiriyorlardı” dedi.

‘KARARTILAN HALKIN HABER ALMA HAKKI’

Karartmanın sadece kanalların kapatılması ile sınırlı kalmadığını, halkın özgürce haber alma hakkının da elinden alındığını dile getiren Ecevit şunları söyledi: “Biz kapatılan kanallarımızla sonuna kadar dayanışma içinde olacağız. Bundan da vazgeçmeyeceğiz. Zaten bir izalosyan içindeyiz. KHK’lerden dolayı toplantı yapamaz hale geldik, halkın ceseratini de kırdılar. Mücadelemizi sürdüreceğiz. Nasıl siz gelip sesimizi dünyaya duyuruyordunuz, biz de size destek vermeye çalışacağız.”

‘TOPLUMSAL BASKI OLMADAN AÇILMAZ’

Limontepe Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Doğan Yüksel de, “Kapatılan kanallar, iktidarın söylediklerini değil bizim sesimizi ekranlarına taşıyordu. Bizim kentsel dönüşüme karşı mücadelemizde ilk haberimizi yapan kanal Hayatın Sesi’nde program yapan Zeki Gül’dü. Bizim buradaki tepkimizi başka insanlara taşımışlardı. Mikrofonu müteahitlere değil bize uzatmışlardı. Umarım yakında tekrar açılır. İşin hukuksal yolunu çok bilmiyorum ama bu kanalların tekrar açılması için toplumsal baskı gerekiyor. Toplumsal baskı olmadan kanunlar izin verse bile açmayabilirler ki kapatmalarının bile hukuksuzca olduğunu düşünüyorum” dedi.

‘BİZİM VAR OLABİLMEMİZ İÇİN VAR OLMALARI GEREKİYOR’

Eğitim emekçisi Mehmet Türkeli de kapatılan kanalların gerçek haber alabildikleri tek yer olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Bu kanallar bizim can damarımızdı. Bunları kapatarak bizim diğer insanlarla olan bağımızı koparmaya çalışıyorlar. Geri açılmasını istiyoruz. Yandaş kanallar sadece mevcut iktidarın açıklamalarını dile getirebiliyorlar. Başka da bir şey söylemiyorlar. Halkın bir sorununa dair haber duyamıyoruz onlardan. Örneğin, ben Eğitim Sen üyesiyim ama sendikamıza dair haberleri bu mevcut kanallarda göremiyoruz. Biz ancak bu kanallardan görebiliyorduk kendimizi. Bizim var olabilmemiz için bu kanalların da var olabilmesi gerekiyor. Alternatifler arıyoruz şimdi.”

‘SESİMİZİ DUYURACAK BAŞKA KANAL KALMADI’

Songül Gürsel (Cennetçeşme): “Benim haber alma özgürlüğümü kısıtlıyorlar, neden yapıyorlar ki bunu? Seyredebileceğimiz, baskı olmadan haber yapan bir kanal neden kapatılsın? Olmaması gerekiyordu. O televizyonların yeniden açılmasınızı istiyoruz. Çünkü bizim sesimizi duyuracak kanal kalmadı. Ezilenin yanında idiler, haksızlığa karşı çıktılar. Medya patronları sesimizi duyur da duymamızlıktan geliyor.”

‘HAYAT KALDIĞI YERDEN DEVAM EDECEK’

Bircan Salman (Limontepe): Diğer TV’lerden alamadığımız haberleri alabildiğimiz kanallardı. Sesimizi duyurabildik. Normalde bütün kanalların aktarması gereken bir süreç yaşanırken ama Hayatın Sesi bizim yanımızda olan ender medya kuruluşlarından biri oldu. Zeki Gül program yaptıktan sonra ilgi çekmeye başladı ama sesimizi kısacaklarını sanıyorlarsa sanmam. Hayat kaldığı yerden edecek. Mücadelemizi de sürdüreceğiz.”

ÖNCEKİ HABER

Kemik erimesi erkekleri de tehdit ediyor

SONRAKİ HABER

Ürdünlü öğretmenlerin ücret artışı talebiyle başlattığı grev devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa