23 Ekim 2016 16:51

'Metin Demirel yalnız değildir'

Açığa alınan Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Metin Demirel için KESK Şubeler Platformu ve emek demokrasi güçleri basın açıklaması düzenlendi.

Paylaş

Eğitim Sen genel merkez yöneticileri ve şube başkanları tarafından, Bölge'de yaşanan çatışma ortamın eğitime etkisini gündeme getirmek amacıyla Mardin'in Nusaybin ilçesinde yapılan basın açıklamasına katıldığı için açığa alınan Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Metin Demirel için KESK Şubeler Platformu ve emek demokrasi güçleri basın açıklaması düzenlendi.

'Asla Yalnız Yürümeyeceksin' pankartı ile Manolya Meydanı'nda düzenlenen basın açıklamasını BES Manisa Şube Başkanı Ali Gök gerçekleştirdi. Gök, "Şube Başkanımız Metin Demirel'in Eğitim Sen Genel Merkezi'nin çağrısı ile öğrencilerin eğitim hakkı ve yaşam hakkının sağlanması ile ilgili olarak  yapılan basın açıklamasına katılması gerekçe gösterilerek 'çok ağır suç işlemiş gibi' gösterilmesi Türkiye'de hukukun bittiğinin en açık kanııtıdır" dedi.

"Ne darbe ne OHAL demokrasi derhal, Faşizme karşı omuz omuza' sloganlarının atıldığı basın açıklamasında Gök, hükümetin 'darbecilerle mücadele' görüntüsü altında emek örgütlerini, sendikaları baskı altına almayı OHAL'e dayanan 'olağanüstü' rejim anlayışını olağan hale getirmek istediğini söyledi. Eğitim ve bilim emekçilerinin bu tür hukuk dışı adımlara, yabancı olmadığını vurgulayan Gök, " Örgütlü mücadelemize yönelik bu haksız ve pervasız  saldırı sonuçları ile birlikte derhal durdurulmalı, Şube Başkanımız Metin Demirel görevine iade edilmelidir" dedi.

Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamada bulunan DİSK Cam Keramik- İş Sendikası Genel Merkez Örgütlenme Sekreteri Hasan Çavdar ise Hükümetin kendinden olmayan herkesi avlamaya devam ettiğini söyledi. Çavdar, "Barışı her daim savunan Metin Demirel, her zaman işçinin, emekçinin yanında olan, nerede bir hak alma mücadelesi varsa orada olan bir başkandır. Bizler bu hukuksuzluğu tanımıyoruz. Metin Başkanın derhal göreve iade edilmesini istiyoruz" dedi.

Sendikalardaki baskılara da değinen Çavdar, "Ne hikmektse DİSK, Türk-İş, Hak-İş gibi sendikalarda OHAL devam ediyor. Sendika genel merkezlerine veya şubelerine muhalif olanlar darbediliyor, şubeler kapatılıyor. Sendika, sırf kendisini eleştirdiği için üyesini disiplin kuruluna verip ihraç ediyor.  Kendisinin karşısında aday olduğu için seçime gelen temsilcilerin görevlerini ellerinden alıyor. Biz, sendika içi demokrasinin sağlanmasını istiyor ve derhal hukuksuzca yapılan bu uygulamalara son verilsin istiyoruz" dedi.

İşçi Selman Aslan ise Metin Demirel için, "İşçi sınıfının sürekli yanındadır. Standart Profil, Belenco eylemlerinde, grevlerimizde her zaman yanımızda yer aldı. Kendisi için verilen bu hukuksuz kararı kınıyoruz. İşçilerin ve haksızlığa uğrayan tüm emekçilerin yanında yer alan Metin Hocamızın görevine iade edilmesini istiyoruz" dedi. (Manisa/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakırlı Aleviler: Kerbela sürüyor, birlik olmalıyız

SONRAKİ HABER

Eczacıbaşı VitrA dünya şampiyonu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...