23 Ekim 2016 20:28

‘OHAL ve savaşa karşı birleşmeliyiz’

Balıkesir’de  Altınoluk Demokrasi Platformu tarafından “Türkiye nereye gidiyor? Demokrasi güçleri ne yapmalı?”  başlığıyla panel düzenlendi. 

Paylaş

Altınoluk Ayhan Şahenk Kültür Merkezi’nde yapılan panelde, DİSK Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, gazeteci-yazar Necdet Saraç, CHP Milletvekili Atilla Sertel konuşmacı olarak yer aldı. Panele Altınoluk Demokrasi Platformu bileşenleri, CHP Milletvekili Mehmet Tüm, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’nın aralarında olduğu yaklaşık beş yüz kişi katıldı.İlk sözü DİSK Gıda İş Genel başkanı Seyit Aslan aldı.

Cumhurbaşkanı ve Başbakanın son günlerde kadınlara yönelik söyledikleri cinsiyetçi söylemleri kınayarak konuşmasına başlayan Aslan, 7 Haziran sonrası AKP’nin seçim sonuçlarını tanımadığını ve çözüm masasını da devirerek içerde ve dışarda savaş politikalarına yöneldiğini belirtti. “AKP seçimle gelen ve seçimle gitmeyecek bir parti olduğunu göstermiştir” diyen Aslan,  AKP ve Cumhurbaşkanının “tek adam-tek parti” yolunda darbeyi fırsata çevirdiğini, KHK’larla ülkeyi yönettiklerini söyledi. Ülkenin diktatörlük rejimine doğru hızla yol aldığını ifade eden Aslan, demokrasi güçlerinin OHAL ve savaşa karşı birleşmeleri gerektiğini dile getirdi. Savaş ve OHAL politikalarının en çok emekçileri vurduğunu dile getiren Aslan, buna karşı hangi partiye oy vermiş olursa olsun bütün emekçilere seslenen bir yerden mücadelenin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

‘YENİ KAPI DAYATMASI BİZİ BİR YERE GÖTÜRMEZ’

Gazeteci Necdet Saraç da konuşmasına Altınoluk Demokrasi Platformu bileşenlerini kutlayarak başladı. Saraç, “Siz burada CHP, EMEP, HDP, ÖDP, Haziran Hareketi, ADD, çevre dernekleri, Alevi Kültür Derneği gibi kurumları bir platform etrafında bir araya getirmeyi başardığınız için sizi kutluyorum. Bu birliği tüm Türkiye’ye yayıp mücadeleyi büyütmeliyiz” dedi. Türkiye’de sol, sosyalist, demokrat, devrimci güçlerin AKP ve MHP gericiliğine karşı birleşmesi gerektiğini dile getiren Saraç, “ ‘Yenikapı Ruhu’ gibi  AKP dayatmaları bizi bir yere götüremez, AKP-MHP ittifakına karşı CHP, HDP ve diğer emek ve demokrasi güçleri olarak birleşmek zorundayız” dedi. AKP Hükümetinin OHAL’i muhalifleri tasfiye etmek için kullandığını belirten Saraç, Edremit’te görev yapan Eğitim Sen üyesi Ali Tükengün’ün ‘FETÖ’den açığa alınmasının hükümetin gerçek niyetinin darbecilerle mücadele olmadığını gösterdiğini söyledi. CHP Milletvekili Atilla Sertel ise; AKP ile Gülen Cemaatinin birbirinden farkı olmadığını, aralarında çıkar kavgası olduğunu belirtti. Şimdi devlet kadrolarına başka cemaatlerin doldurulduğunu, laik-demokratik değerlerin tasfiye edildiğini ifade eden Sertel, CHP olarak, demokrasi ve laiklik için çalıştıklarını ifade etti. (Balıkesir/EVRENSEL)
        

ÖNCEKİ HABER

Yıldırım: Anayasa ve Başkanlık çalışmalarımız tamamlandı

SONRAKİ HABER

Avesta Yayınları'nın bir kitabı yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa