23 Ekim 2016 19:52

‘Kürtleri karşısına alarak dış politika olmaz’

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Hükümetin dış politikasını eleştirerek, 'Kürtleri karşısına almak ile dış politika olamaz' dedi.

Paylaş

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Hükümetin dış politikasını eleştirerek, “Kürtleri karşısına almak ile dış politika olamaz. Türkiye dış politikada başarılı olmak istiyorsa Kürt siyasi hareketiyle barışık ve ittifak içinde bir politika öngörmelidir” dedi. 

DBP Siirt İl Örgütü 3 Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi. Kongreye Kamuran Yüksek, HDP Siirt Milletvekili Prof. Dr. Kadri Yıldırım, HDP ve DBP PM üyeleri, Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Belkiza Beştaş Epözdemir, bölge belediye eş başkanları, Barış Anneleri de katıldı. 

Kongrede konuşan Kamuran Yüksek, son savaş süreci ile birlikte AKP’nin Türkiye genelinde özgürlükleri ortadan kaldırdığını belirterek, “İnsanlar artık bu ülkede evlerinden çıkamıyor, neden? Hükümet tehdidi ve korkusu var. Bu kongrede yönetici olacak herkesi gözaltına aldılar ve tutukladılar. Bu şekilde toplumu, halkı etki altına alarak, muhalefeti sindirmeye çalışıyorlar” vurgusu yaptı. 

Partileri etrafında siyaset yapmaya çalışan arkadaşlarının faili meçhullerle, siyasi suikastlarla katledildiğini, ancak sonuçta milyonlara dönüştüklerini ifade eden Yüksek, “Şimdi de büyük bir baskı ortamı var, ancak bu bizlerin moralini bozamaz. Durum gözüktüğü gibi değil ve yarınlar da böyle olmayacak. Tek gerçek şudur ki, Kürt halkı 100 yıllık makûs talihini kırıyor. Ortadoğu ve Türkiye’de adım adım özgürleşmeye gidiyor” dedi. 

‘KERKÜK KÜRTLERİN BABA YURDUDUR’ 

Yüksek, Türkiye’nin dış politikasını Kürtler ile kavga ve haklarını engelleme üzerine kurguladığını, bunun yanlış olduğunu herkesin görmesine rağmen AKP’nin yanlışta ısrarcı olduğunu ifade etti. Yüksek, şöyle devam etti: “Kürtleri karşısına almak ile dış politika olamaz. Rojava’da YPG’ye, Irak’ta Kürt güçlerine savaş açarak bir dış politika izlenemez. Tarih Türklerin Kürtler ile ittifak kurarak başarı elde ettiği gerçekleri ile doludur. Irak, İran, Suriye ve Türkiye’deki Kürtler her zaman çevresindeki halklar ile kardeşçe yaşadı. Şimdi ne oldu da bu kardeşliği bozuyorsunuz. Türkiye dış politikada başarılı olmak istiyorsa Kürt siyasi hareketiyle barışık ve ittifak içinde bir politika öngörmelidir. Kürt güçleri PKK, KDP, YNK, YBŞ ile Kerkük’ü DAİŞ’ten temizliyor, ancak Türk basını bunu görmek yerinde Kürt güçlerinin ittifakını çekemez haberler yapıyor. Ya Kerkük sizin babanızın yurdu mudur? Kerkük Kürtlerin babasının yurdudur. Tabi ki girecekler ve kurtaracaklar. Niye bundan rahatsız oluyorsunuz. Allah bu ittifakı daim eylesin.” Konuşmaların ardından gidilen seçimde DBP il eş başkanlığına Meryem Tırpan ve Agit Kaysı seçildi. (SİİRT)

ÖNCEKİ HABER

Eren Erdem: Demokrasi cephesine ihtiyaç var

SONRAKİ HABER

Aliağa Emek ve Barış Şenlikleri'nde emek mücadelesi öne çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa