23 Ekim 2016 15:31

Alıcı olmayınca 20 bin ton elma sokağa döküldü

Denizli Çivril’de geçen yıl elmanın kilogramını dalında 1-1.5 TL’ye satan çiftçiler, bu yıl elmanın kilogramını 50 kuruşa satamıyor.

Paylaş

Denizli Çivril’de geçen yıl elmanın kilogramını dalında 1-1.5 TL’ye satan çiftçiler, bu yıl elmanın kilogramını 50 kuruşa satamıyor. “Dip elma” olarak tanımlanan ve meyve suyu fabrikalarına satılan elmalar ise 10 kuruşa bile alıcı bulamıyor. Çivril’de 110 bin dekar alanda üretilen 250 bin ton elma satılamazken, Emirhisar Mahallesi’nde 20 bin ton dip elması, fabrikalar tarafından satın alınmadığı için meydanlara döküldü.

DİHA’ya konuşan elma üreticisi Muzaffer Palaz, şunları söyledi: “Geçen yıl işçilik 45 TL iken bu yıl 60-70 TL’ye çıktı. Mazotun litresine geçen yıla oranla yüzde 20 zam geldi. Geçen yıl 50 kilogram gübre çuvalını 90 TL’ye alırken, bu yıl ise 105 TL’ye aldık. Geçen yıl elma bahçeme 600 TL karşılığında sularken bu yıl ise 3 bin TL su parası ödedim. Geçtiğimiz yıl 20 kilogram elma kasalarını depolara 10 TL karşılığında bekletirken, bu yıl ayna kasalar için 20 TL isteniyor. Elma üretim maliyeti bu yıl yüzde 50 artarken, alımı ise hiç olmadı.”

AĞAÇLAR KESİLİYOR!

Çiftçilerin elma ağaçlarını sökmeye başladığını ifade eden Palaz, “Elmadan artık vazgeçeceğiz. Alternatif ürün arayacağız. 10 yıllık emeğimiz boşa gitti. Bunun da en büyük nedeni Türkiye’nin dış politika yanlışları ve Ortadoğu’daki durum. Bu şekilde devam ederse Türkiye dışarıdan elma satın alacak duruma gelecektir” diye konuştu.

Türkiye’nin iç ve dış politikasının düzelmesinin ardından açılacak dış pazarların çiftçiye umut olacağına dikkat çeken Palaz, “Siyasal iktidar üreticiyi duymak durumundadır. Eğer üreticiyi duymazlarsa üretim diye bir şey ortada kalmaz. Ülkeyi yönetenlerin çiftçinin sorunlarına çözüm araması gerekir” dedi. (DENİZLİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Avcılar Belediyesi işçileri ‘Sözünde dur’ dedi

SONRAKİ HABER

‘Aracı 50 kuruşa alıp 4 liraya satıyor’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...