23 Ekim 2016 14:51

Çeltik üreticisi açlığa mahkum edildi

CHP PM Üyesi ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, bu politikanın çeltik üreticilerini açlığa mahkum etmek olduğunu ifade etti. 

Paylaş

Geçen yıl ton başına 1580 lira olan çeltik alım fiyatı, bu yıl için 1675 lira olarak açıklandı. Oysa çeltiğin çiftçiye maliyeti 2 bin TL/Ton civarında.

TÜFE bir yılda yüzde 8 oranında artmasına karşılık çeltik alım fiyatındaki artış yüzde 6’da kaldı. Türkiye AKP döneminde 4 milyon tonu aşkın pirinç ve çeltik ithal etti ve 1.9 milyar dolar ödedi. Çeltiğe verilen ton başına 100 lira destekleme primine ise 8 yıldır artış yapılmadı.

CHP PM Üyesi ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, bu politikanın çeltik üreticilerini açlığa mahkum etmek olduğunu ifade etti. 

Bu yıl çiftçiye maliyeti 2 bin  TL/Ton civarında olan 60 randımanlı Osmancık çeşidi çeltiğin alım fiyatı ton başına 1675 lira olarak açıklandı. Geçen yıl alım fiyatı ton başına 1580 lira olarak tespit edilmişti. Öte yandan çeltiğe verilen ton başına 100 lira destekleme priminde tam 8 yıldır artış yapılmadı.

Son yıllarda çeltik verimi ve üretiminde önemli artışlar sağlandı. Bunun nedeni 2000 yılında yerli araştırıcılar tarafından geliştirilen yüksek verimli bir çeşit olan Osmancık-97 çeşidinden kaynaklandı. Böylece 2000 yılında dekar başına 600 kilo olan çeltik verimi bugün 800 kiloya yaklaştı. 

PİRİNÇ İTHALİNE 1.9 MİLYAR TL ÖDENDİ

Ancak bu artış iç tüketimin tamamı karşılamıyor. Bu nedenle ihtiyaç duyulan pirincin bir kısmı ithal ediliyor. AKP’li yıllarda 4 milyon ton pirinç ve çeltik ithalatı yapıldı ve karşılığında 1.9 milyar dolar ödendi.

2015 yılında çeltik ithalatının büyük çoğunluğu ABD, Rusya, Portekiz, Bulgaristan ve Yunanistan’dan yapıldı. Pirinç ithalatı ise Hindistan, İtalya, Yunanistan, Pakistan ve Bulgaristan’dan gerçekleşti.

Türkiye’de çeltik üretiminin yüzde 70’i Marmara, yüzde 26’sı Karadeniz, yüzde 2’si Güneydoğu Anadolu, yüzde 2’si ise Orta Anadolu Bölgelerinde yapılmaktadır.

Edirne toplam çeltik üretiminin yüzde 42’sini gerçekleştirirken; bu ilimizi yüzde 13 payla 

TMO ALIM FİYATI 1675TL

CHP Milletvekili Orhan Sarıbal, çiftçiye maliyeti 2 bin TL/Ton civarında olan çeltiğe Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) ton başına 1675 liralık müdahale alım fiyatı açıklamasına tepki gösterdi. 100 liralık prim ödemesi eklenince bile çiftçinin maliyetini karşılayamadığına dikkat çeken Sarıbal, daha fazla mağduriyet yaşanmadan hükümetin açıklanan alım fiyatını gözden geçirmesi gerektiğini ifade etti. 

‘TARIMDA ELEKTRİKTE KDV KALDIRILMALI’

Çiftçinin üretimde kullandığı mazot ve tarım ilacı ile sulamada kullandığı elektrikte KDV’nin kaldırılması gerektiğini söyleyen Sarıbal şöyle dedi: “Ayrıca ürün bazında örgütlenme artırılarak, çiftçilerimize daha güçlü bir ürün pazarlama ortamı sağlanmalıdır. Çeltik alım fiyatları gözden geçirilmezse Çeltik üreticileri açlığa mahkum edilecek demektir. Öte yandan ülkemizde gerek üretim maliyetlerinin yüksek oluşu gerekse rekabet içerisinde olduğumuz ülkelerin verimlerindeki yükseklik, üreticinin ve çeltik üretiminin korunmasını zorunlu kılmaktadır. Ayrıca çeltik hasat döneminde kesinlikle ithalat yapılmamalıdır.” (EKONOMİ SERVİSİ)


ZEYTİN TALANI TASARISINA TEPKİ

Orhan Sarıbal, AKP Hükümeti’nin, Meclise getirmeye hazırlandığı Üretim Reform Paketi Tasarısı ile 750 bin ailenin geçimini sağlayan ve 600 milyon dolar değer yaratan zeytinlikleri talana açmaya hazırlandığını söyledi. Sarıbal, TBMM’de yaptığı açıklamada, “Zeytinlikleri ranta açmak, alanları yok etme çabaları hep devam etti. Zeytinliklerin ölüm fermanı Meclise geliyor” dedi. Sarıbal açıklamasında şunları söyledi: “Mevcut haliyle kabul edilmesi halinde milyonlarca zeytin ağacının katledilmesine yol açacak değişiklik, 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanunun 20. maddesinde yapılmak isteniyor. Yani kamu yararı görülmesi halinde zeytinliklerde yapılaşmaya, petrol, doğalgaz ve diğer enerji işletmelerine, altyapı ve üst yapı faaliyetlerine, konut ve AVM inşaatlarına, madenlere ve nükleer santral projelerine izin verilebilecektir.” 

İktidarın 160 bin ton olan zeytinyağı üretimini 2023’te 800 bin tona çıkarmayı hedeflediğini vurgulayan Sarıbal, “En fazla kar getiren herhangi bir yatırım bile, zeytinin toplam getirisinden daha fazla para kazandırmaz” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Suriye ordusu Halep'teki üssü geri aldı iddiası

SONRAKİ HABER

Çavuşoğlu: Kobani ve Menbic konusunda Ruslarla konuşacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa