İHD: İnsan hakları ayaklar altında

İHD: İnsan hakları ayaklar altında

YETKİLİLERİN Bölge’de devam eden askeri ve siyasi operasyonlar ile cezaevlerinde sağlık durumları kötüye giden siyasi tutuklulara ilişkin sessizliğine tepki gösteren İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, yaşanacaklardan hükümetin sorumlu olacağını söyledi.Yeni anayasanın yazım sürecinde hükümetin askeri ve siyasi

YETKİLİLERİN Bölge’de devam eden askeri ve siyasi operasyonlar ile cezaevlerinde sağlık durumları kötüye giden siyasi tutuklulara ilişkin sessizliğine tepki gösteren İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, yaşanacaklardan hükümetin sorumlu olacağını söyledi.

Yeni anayasanın yazım sürecinde hükümetin askeri ve siyasi operasyonlara hız vermesinin oldukça tehlikeli bir durum olduğunu ve bu durumun kaygıları arttırdığını söyleyen Bilici, hükümeti tutumunu ‘ikiyüzlülük’ olarak niteledi. Bölge illerinde ‘KCK’ adı altında sürdürülen operasyonlar ve tutuklamaların devam ettiğini ifade eden Bilici, “İnsan hakları ayaklar altına alınmış durumda. Umarım hükümet bir an önce bu yanlıştan vazgeçer ve meselenin çözümüne yönelik adımlar atar” dedi. Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride de değinen Bilici, “Bu kabul edilemez bir durumdur. Sorunun muhatabı ile görüşmek yerine, tecrit uygulamak sonuç vermez” dedi. Cumhurbaşkanlığı ve Adalet Bakanlığı ile sürekli hasta tutukluların koşullarının düzeltilmesi ve cezaevinde tedavisi mümkün olmayan hastaların tedavi edilmeleri için görüşmelerde bulunduklarını aktaran Bilici, görüşmelerden hiçbir sonuç alamadıklarını belirtti. Hasta tutukluların sağlık durumlarının giderek endişe verici bir hal aldığının altını çizen Bilici, “Her an bir hasta tutuklu daha yaşamını yitirebilir. Bunun sorumlusu iktidardır. Devlet tutsakların temel haklarından olan sağlık hakkına saygı göstermelidir. Ölüm sınırına gelmiş tutsaklar, son günlerini ailelerinin yanında geçirmelidir” diye konuştu. (DİYARBAKIR)

www.evrensel.net