23 Ekim 2016 00:13

‘Şirketlere görülmemiş teşvik’

Ankara’da Yaylaların Kardeşliği, Karadeniz İsyandır Platformu ve Fırtına İnisiyatifi’nin çağrısıyla yaşam savunucuları 80. maddeyi protesto etti.

Paylaş

Mülkiyeliler Birliğinde bugün bir araya gelen Fırtına İnisiyatifi, Karadeniz İsyandadır Platformu ve Yaylaların Kardeşliği Platformu üyesi, yaşam ve doğa savunucuları adına ortak açıklamayı Cevriye Birlik yaptı.

Ülkenin tüm doğal varlıklarının itirazsız meta haline getirileceğini belirten Birlik, “Dışa bağımlılığı azaltma, teknolojik dönüşüm sağlama” gibi milli söylemlerle hukuksuzluğun meşrulaşacağını kaydetti. Birlik, madde 80 ile şirketlere Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmemiş teşvikler verileceğini belirterek, ruhsatsız, imarsız, izinsiz, ÇED’siz ve yargı yolu kapatılarak plan ve şehircilik ilkelerine aykırı projelere başlanabileceğini vurguladı. Sahillerden kültürel ve tarihi eserlere, parklardan deprem toplanma alanlarına her alanın ranta açılabileceğini söyleyen Birlik, “Bu katliam yasasını yetki sahibi siyasi partiler tarafından varoluş sebebi yasaların Anayasa’ya uygunluğunu denetlemek olan Anayasa Mahkemesine götürülecektir. Anayasa Mahkemesi de üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Bu yasa doğaya ve kentlere darbedir, derhal iptal edilmelidir” dedi. Açıklama sonrası sözü alan Avukat Baturay Altınok, yasanın iptali için Anayasa Mahkemesine götürmek için gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi. Altınok, Anayasa Mahkemesine tarihsel görev düştüğüne dikkat çekti. (AnkaraEVRENSEL) 

ÖNCEKİ HABER

Etna: Bedendeki Kuyular Bitiyatro’da

SONRAKİ HABER

Samsun'daki 19 Mayıs töreninde Kılıçdaroğlu ile Bahçeli tokalaşmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa