22 Ekim 2016 22:44

Irak'tan ABD'ye yalanlama: Musul konusunda anlaşma yok

ABD Savunma Bakanının “Türkiye ve Irak prensipte anlaştı” açıklamasına yanıt veren Iraklı yetkili, anlaşmanın olmadığını söyledi. 

Paylaş

ABD Savunma Bakanının Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin ardından yaptığı “Türkiye ve Irak prensipte anlaştı” açıklamasına yanıt veren Iraklı yetkili, anlaşmanın olmadığını söyledi. 

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter “Türkiye ve Irak prensipte anlaştı” açıklamasına Irak’tan yanıt geldi. İsminin açıklanmaması kaydıyla BBC’ye konuşan Iraklı bir hükümet yetkilisi, anlaşma iddiasının doğru olmadığını ve “Musul’un özgürleştirilmesinde Türkiye’ye bir rol düşmediğini” belirtti.

Iraklı yetkili, “Türkiye’den beklediğimiz IŞİD terörüne karşı savaşta Irak’ın yanında durması, Irak’ın egemenliğini ihlal etmemesi, komşuluk bağlarına saygı göstermesi ve Musul veya başka bir yerdeki Irak halkının birliğini tehdit etmemesidir” dedi.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, “Sünni halkı için bugün ağlayanlar neden IŞİD Musul’a girdiği zaman tavır göstermediler. Ankara zamanında Irak’a hiç yardım etmedi, şimdi de Irak’a daha fazla yerleşmeye çalışıyor” dedi. 

İslami Duyarlılık Konferansı, 22 ülkeden din alimlerinin katılımıyla Bağdat’ta başladı. İki gün devam edecek olan konferansta konuşan Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Irak’ın genelinde DAİŞ’in bitirilmesinin son aşamasına gelindiğini söyledi. 

Irak ordusunun 25 yıldan sonra ilk defa Federe Kürdistan Bölgesi topraklarına girdiğini belirten İbadi, “Tüm Iraklı güçler terör karşısında birliktir” dedi.  

İbadi, şunları söyledi: “Sünni halkı için bugün ağlayanlar neden DAİŞ Musul’a girdiği zaman tavır göstermediler. Ankara zamanında Irak’a hiç yardım etmedi. Şimdi de Irak’a daha fazla yerleşmeye çalışıyor.” 
(HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Vestel siparişler iptal edilince 150 işçiyi işten attı

SONRAKİ HABER

HSYK Genel Sekreteri Mehmet Kaya’ya ‘FETÖ’den 15 yıl hapis

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa