22 Ekim 2016 18:34

EMO: Türk Telekom'un yüzde 55 hissesi kamulaştırılmalı

EMO, “Mali krize giren Oger’in kredi almak için rehin verdiği Türk Telekom’daki yüzde 55 hissesi acilen kamulaştırılmalıdır” çağrısında bulundu.

Paylaş

Elektrik Mühendisleri Odası, Türk Telekom’un ana hissedarı Hariri ailesinin şirketi olan Oger’in içinde bulunduğu mali krizin Türk Telekomu da etkileyebileceği uyarısında bulunarak, “Mali krize giren Oger’in kredi almak için rehin verdiği Türk Telekom’daki yüzde 55 hissesi acilen kamulaştırılmalıdır” çağrısında bulundu.

Telekom’un yüzde 55 hissesine sahip Hariri ailesine ait şirketlerin finansal kriz içerisine girdiği haberleri üzerine Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) yazılı açıklama yayımlayarak, AKP hükümetine uyarılarda bulundu. Oger şirketinin özelleştirme bedelini ödeyebilmek için Türk Telekom hisselerini ipotek ederek aldığı krediyle ödediğine dikkat çeken EMO, şirketin finansal krize girdiğine ve içinde bulunduğu finansal krizin Türk Telekom’u etkileyeceğinin altını çizdi.

HİSSELERİ REHİN VERDİ

EMO açıklamasında Oger şirketinin 13 Ekim 2016 tarihinde KAP’a bildirimini hatırlatarak, “Şirket, ‘Türk Telekomünikasyon AŞ ve iştiraklerinin finansman anlaşmalarında hissedarlarının borçlarını vaktinde ödeyememelerinden doğabilecek mütekabil temerrüt hükmü bulunmamaktadır. OTAŞ’ın şirketimizin hiçbir finansman sözleşmesinde garantörlüğü bulunmamaktadır. Şirketimizin OTAŞ lehine verilmiş herhangi bir teminat veya rehini bulunmamaktadır’ demiştir. Ancak söz konusu olan Türk Telekom tarafından Oger adına verilmiş olan rehin değil, Oger Telekom tarafından bizzat sahip olduğu Türk Telekom hisselerinin rehin verilmesidir. Bu konuda ise açıklamada bilgi yer almamaktadır” diye şirketin açıklamasının gerçeği yansıtmadığını ifade etti. 

KAMULAŞTIRILMALIDIR

EMO açıklamasında, “Mali krize giren Oger’in kredi almak için rehin verdiği Türk Telekom’daki yüzde 55 hissesi acilen kamulaştırılmalıdır. Türk Telekom’un hisselerin yüzde 15’inin halka açık olduğu da gözetilerek, hem küçük yatırımcıyı korumak hem de altyapı güvenliğini sağlamak ve kamu zararını önlemek için Oger Telekom’da bulunan Türk Telekom hisseleri bir an önce devir alınmalıdır” dendi. (AnkaraEVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

'12 güçlü banka tüketiciye faiz kumpası kuruyor'

SONRAKİ HABER

Mahkeme İTÜ’lü Halit Ayar’ın öldürülmesine ilişkin iddianameyi kabul etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa