22 Ekim 2016 18:31

'12 güçlü banka tüketiciye faiz kumpası kuruyor'

Bursa Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, 12 güçlü bankanın tüketiciye faiz kumpası kurduğunu dile getirdi.

Paylaş

BURSA Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, 12 güçlü bankanın tüketiciye faiz kumpası kurduğunu iddia ederek, Başbakan Binali Yıldırım’dan tüketicilerin bankaların insafı ile karşı karşıya kalmaması için önlem alınmasını istedi.

Sıtkı Yılmaz yaptığı yazılı açıklamada, 12 bankanın faiz oranlarını rekabet kurallarına göre değil uzlaşarak belirlediklerini, bu uzlaşma ile tüketiciden ‘deve yükü’ ile haksız kazanç sağladıklarını iddia etti. Rekabet Kurulunun bu süreci değerlendirdiğini ve 12 bankanın kartel oluşturarak faiz oranlarının belirlediği sonucuna vardığını bildiren Sıtkı Yılmaz, “Bu konuda yargı süreci işletilmiş, bankaların itirazına rağmen kartel oluşumu en yüksek yargı makamı tarafından da onanmıştır. Devlet gereken para cezasını kesmiştir. Ancak tüketiciden hukuka aykırı olarak alınan faizle ilgili durum açıklığa kavuşmamıştır” dedi.

BBDK’NİN BİR ÇALIŞMASI VAR MI

Bu süreçte tüketiciden kaç baz puan fazladan alındığını ve bu bunun nasıl ve kimin tarafından hesaplanacağını soran Yılmaz, şöyle devam etti: “Tüketici yargı sürecini başlatmak için bu soruların yanıtını almak üzere her gün derneğimize başvurmaktadır. Bu konuda BDDK ne düşünmektedir? Gümrük ve Ticaret Bakanlığının bir çalışması var mıdır? Henüz bilmiyoruz. Ancak bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de tüketicinin ekonomik çıkarlarının korunması devletin sorumluluğu altındadır.”

Yılmaz, Başbakan Binali Yıldırım’a çağrıda bulunarak şunları söyledi: “Tüketici, bankaların insafı ile karşı karşıya kalmasın. Hakem heyeti kapılarında kuyruk olup zamanı çalınmasın, kaynak israfı olmasın istiyoruz. Bu sorun hakkaniyet kurallarına uygun, tarafların uzlaşması ile ya da yasal bir düzenleme ile çözülsün istiyoruz. Bu süreçte devletin desteğine ihtiyacımız olduğunu bir kez daha yinelemek istiyoruz.” (Bursa/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Görevde  yükselmeye  sınav şartı geldi

SONRAKİ HABER

UEFA Şampiyonlar Ligi | Galatasaray: 0 - Real Madrid: 1

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa