22 Ekim 2016 12:17

Kocaeli Üniversitesi'nde muhalif sesler susturuluyor

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri, Rektörlük tarafından kampüste her türlü eylem ve etkinliğin yasaklanmasının ardından yaşananları Evrensel'e anlattı.

Paylaş

Çağıl ADIGÜZEL
Kocaeli

Suruç Katliamı’nda hayatını kaybeden sınıf arkadaşlarının anısına diktikleri levhalar kimliği belirsiz kişilerce sökülen Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri, Rektörlük OHAL’inin ilk mağduru oldu. Suruç’ta hayatını kaybeden  Nuray Koçan ve Nazlı Akyürek’in fotoğraflarının olduğu levhaları yeniden dikmek isteyen öğrenciler polis ve özel güvenliğin gözaltı tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Öğrenciler, Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü tarafından kampüste her türlü eylem ve etkinliğin yasaklanmasının ardından yaşadıkları bu engellemeyi Evrensel'e anlattı. 

Üniversite yönetiminin Suruç’ta hayatını kaybetmiş kendi öğrencilerinin isimlerine ve fotoğraflarına tahammül edemediğini belirten Ramazan Bayram, Nuray ve Nazlı’nın sıra arkadaşları olduğunu belirterek, “Arkadaşlarımızın anısını yaşatmak amacıyla daha önce bahçemize bir tabela diktik. Bu tabela ilk seferinde kim olduğunu bilmediğimiz bir grupça söküldü. Daha sonra biz taviz vermeyip bu tabelayı yenilediğimizde idare mi başkası mı olduğunu bilmediğimiz ancak aynı zihniyetten insanlar ikincisini de yazın fakültede kimsenin olmamasından faydalanarak söktü. Biz de tekrar bu resimlerin olduğu tabelayı oraya takmak istedik ancak beklemediğimiz bir tepki ile karşılaştık. Daha fakülteye geldiğimiz anda fakültenin ÖGB ve polis tarafından işgal edildiğini gördük. Bize müdahale, gözaltı gibi tehditlerde bulunuldu. Biz de fakülte yönetimiyle görüşme kararı aldık. Üniversitede yaşatılan bu OHAL ortamında en meşru durum olan arkadaşlarımızın anısını yaşatma çabamıza bile tahammül edemiyorlar” dedi. 

Geçen yıl sınıflara, amfilere  Nuray Koçan ve Nazlı Akyürek’in, adını vermek için imza topladıklarında da üniversite yönetimi ve polis tarafından engellendiklerini belirten Bayram, “Üniversite yönetimi kendi öğrencilerinin adına bile tahammül edemiyor. Kendisine muhalif gördüğü bütün sesleri ülkede yapıldığı gibi üniversite yönetimi de susturmaya çalışıyor. 19 akademisyenin ihraç edilmesi de bunun örneği olduğu gibi bugün en basit basın açıklamasından bildiri dağıtımına kadar OHAL bahanesi ile yasaklanması da buna hizmet etmektedir” ifadelerini kullandı.

‘TALEPLERİMİZ ENGELLENİYOR’

Öğrencilerden Selin Kan ise, yaşanan engelleme sonrası fakülte yönetimi ile yaptıkları görüşmenin ayrıntılarını anlattı. Fakülte idaresinin kendilerine “Üniversitedeki OHAL durumundan dolayı artık neredeyse hiçbir yetkilerinin olmadığını, fakülteyle ilgili kararlar alsalar bile rektör veya yardımcılarının onayı olmadıkça hiçbir şeyin yapılamadığını” söylediğini aktaran Kan, “Geçen senelere göre büyük bir değişim yaşandığının farkındayım. Eskiden toplantı, panel ve söyleşilerle ilgili sınıflarda hep broşürler, bildiriler, afişler olurdu.Bu sene ne bir afiş ne bir bildiri görüyoruz, zaten etkinlikler de yasak, tahtaya bir yazı yazınca bile güvenlik görevlileri alelacele sınıfa gelip siliyor. Yeni gelen arkadaşlar değişimin pek farkında olamasa da özellikle üst sınıftan öğrenciler çok net görebiliyor üniversitenin ne hale geldiğini” dedi. Fakülte önlerinde çok sayıda sivil polis ve özel güvenliğin beklediğini belirten Kan, en meşru taleplerinin bile engellendiğini vurguladı. Kan, “En meşru talebimiz arkadaşlarımızın anısını yaşatma çabamız bile terörize ediliyor, suçlu gösterilmeye çalışılıyoruz. Sanki olay çıkartacakmışız, bir şeyleri provoke edecekmişiz gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor. 10 kişi fakülte önünde oturunca bile toplanıp geliyor ÖGB izlemeye”  dedi. Ülkede OHAL bitmedikçe öğrencilerin bunları yaşamaya devam edeceğini kaydeden Kan, “Bütün muhalif sesler susmadan rektörlük rahat etmeyecek. Fakülte idaresi bile ‘Siz buraya üniversite diyorsunuz ancak buranın devlet dairesinden bir farkı yok bizler de memurdan farksızız’ demeye getirdi lafı görüşmemizde. Dolayısıyla OHAL ile hiçbir şey çözülmez, üniversiteler özerk olması gereken yerlerdir” dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tornacı Kadir Aslan, Almanya'daki kiralık işçiliği anlattı

SONRAKİ HABER

İHD Diyarbakır Şube Başkanı: Konuşamıyor, sokağa çıkamıyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...