22 Ekim 2016 15:38

Kristal-İş, TİS taslak çalışmasına başladı, işçiler tepkili

Şişecam ile Kristal-İş arasında imzalanacak toplu iş sözleşmesinin taslak çalışmaları başladı. İşçiler, taleplerinin taslakta yer almamasına tepkili.

Paylaş

Vedat YALVAÇ
İstanbul

337 işçinin çalıştığı Mersin Paşabahçe fabrikasını kapatmaya hazırlanan Şişecam ile Kristal-İş arasında 2017 yılında imzalanacak toplu iş sözleşmesinin taslak çalışmaları başladı. 
Lüleburgaz’da bulunan Trakya Şubesinde önceki gün yapılan taslak çalışmasına Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş ile Genel Merkez Yöneticisi Selim Çallı ile İbrahim Öz katıldı. 

Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş’ın ihraçlar ve muhaliflerin sendika seçimlerinin iptali için açtığı davalara değinmesi üzerine muhalif işçiler, “Biz bugün buraya taslak çalışmalarına katılmak için geldik. Mahkeme olaylarını ya da bu ihraç olaylarını açacaksanız başka bir toplantı yaparsınız. Biz bunları orada konuşmak istiyoruz. Biz burada ortamı germek, genç arkadaşlarımızın gelecekleri ile oynamak istemiyoruz. Taslağımızı yapalım, daha doğrusu taslağınızı yapın. Çünkü geçen dönem bir taslak hazırladık seçim taslağı dediniz. O taslak da 3 yıl yoktu 3 yıl yaptınız. Maddeleri de kendiniz değiştirdiniz. Biz ne söylesek siz değiştiriyorsunuz, kendinize göre taslağınızı uyguluyorsunuz” diyerek tepki gösterdi.

ZORLAMALARLA 3 LİRAYA ÇIKTI

2015 girişli kadrolu işçilerin de söz aldığı toplantıda öncelikli taleplerinin 7.79 olan saat ücretlerinin saat ücretleri 9.52 lira olan sözleşmeli işçilerin seviyesine çıkarılmasını ve alınan genel zammın saat ücretlerine yansıtılmasını istedi. Bu talep üzerine söz alan Genel Başkan Çetintaş, bunun çok mümkün olmadığını ancak iyileştirme talebinde bulunacaklarını belirtti.
Taslakta saat ücretleri için ilk yıl için 2.65 lira istenildiğini belirten işçiler, “İtirazlar üzerine saat ücretini sendika saat ücretini 2.75 liraya çıkardı. Bu rakama da itiraz edilmesi üzerine 3 lira yapıldı. İkinci yıl için ise enflasyon oranında artı yüzde 5 refah payı isteneceği belirtildi.

İŞÇİLER 5+5 LİRA ZAM İSTİYOR

Sendikanın taslakta yer alan saat ücreti zamlarını kabul etmediklerini belirten işçiler, bu mağduriyetin giderilmesi için her türlü mücadeleye hazır olduklarını belirtti. İlk yıl için saat ücretine  5 lira isterken ikinci yıl için de saat ücretine yine 5 lira zam istedi.
İşçiler, ücretin yanı sıra TİS kitapçığında yer alan madde 12’deki, dışarıdan işçi alınacaksa ilk önce mevcut çalışanların eş ve çocuklarının alınması ile ilgili maddenin uygulanmasını talep etti. Madde 16’da yer alan hafif işlerde çalışabilir raporu olanların iş güvencesini garantiye alacak ve işverene yaptırım uygulayacak şekilde düzenlenmesini isteyen işçiler, madde 29’un D bendinde yer alan üyenin müracaatı üzerine ücretsiz mazeret izni verilebilir kısmını izin verilir veya verilmek zorundadır şeklinde değiştirilmesini talep etti. 
Mersin Paşabahçe fabrikasının kapatılmasının gündemde olduğu bugünlerde madde 53’te yer alan işveren işletme kapattığı zaman işletmeden çalışanların diğer işletmelere mevcut haklarıyla yatay geçişi sağlanır ibaresi ise üzerinde en çok durulan taleplerden biri oldu. 

ALINACAK KARARLARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Alınacak kararların takipçisi olacaklarını ifade eden işçiler, Mersin Paşabahçe’nin kapanmaması için sendikanın yapacağı tüm eylemlerin arkasında olacaklarını vurguladı. “Kimsenin burnunun kanamasını istemiyoruz” diyen işçiler, şöyle devam etti: “Her sözleşme dönemlerinde bir yerler kapanıyor. Sendika olarak bu duruma bir önlem almanızı istiyoruz. Sözleşmeye ‘Hangi fabrika kapanırsa kapansın gitmek isteyen tüm arkadaşlarımız kendi haklarıyla uygun görülen fabrikalarda çalışabilir’ maddesi koyarsanız ve değiştirmezseniz kimsenin burnu kanamaz.”

ÖNCEKİ HABER

Kayyım uygulamaları, iş güvencesi talebini daha öne çıkardı

SONRAKİ HABER

EYT’liler Adana’da buluştu: Açlık sınırının altında maaş hak mı, adalet mi?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa