22 Ekim 2016 07:47

'Başkanlık referandumu öncesi ‘butik zafer’ ihtiyacı'

Eski Erbil Başkonsolosu Aydın Selcen, Musul 'a dahil olma çabasını Başkanlık referandumu öncesinde ‘butik zafer’ gereksinimi' olarak değerlendirdi.

Paylaş

Şerif KARATAŞ
İstanbul

AKP Hükümetinin Musul operasyonuna müdahil olma çabasını Türkiye’nin Eski Erbil Başkonsolosu Aydın Selcen’le görüştük. Selcen, “İlkbaharda gerçekleşeceği anlaşılan başkanlık plebisiti (referandum) öncesinde bir tür ‘butik zafer’ gereksinimi var. İçten kaygım ‘butik zafer’ serüveninin, cumhuriyetimiz açısından distopik ölçekte yıkıcı sonuçları olması olası” dedi. Selcen sorularımızı yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP Hükümeti, Musul’u Misakımilli sınırları içinde göstererek operasyona katılma ısrarını sürdürüyor. Öncelikle bu ısrarı nasıl yorumlamak lazım?
Milli Misak son Osmanlı Mebus Meclisi’nce 1920’de kabul edilmiş bir metindi. Metnin Türkiye Cumhuriyeti açısından en azından akademik anlamda tarihsel önemi yadsınamaz. Ancak özünde, doğası gereği tek yanlı alınmış bir kararın dönüp yaklaşık yüz yıl sonra komşulara kaba güçle dayatmaya kalkışmanın sahada hiç bir anlamı da, yaptırımı da olamaz.  
Uluslararası hukuka göre Türkiye’nin bugün Musul üzerinden bir söz söyleme hakkı var mı?
Esasen uluslararası hukuk var mıdır, tartışılabilir.. Uluslararası ilişkilerde güçlü olan kuralı koyar denilebilir. Diplomaside bazı işlerin söylenmeden yapıldığı gerçektir. Söylenenin ardına  yapabilme yeteneğinin konulması esastır. Yoksa bilinen türküdeki “Boşa kostaklanma, kostak değilsin karam” yanıtını almak kaçınılmaz olur.

'YIKICI SONUÇLARI OLABİLİR’

Darbe girişiminin ardından OHAL’in ilanıyla birlikte gelişen siyasi süreçte, ülke içinde siyasi iktidarını daha merkezileştirmiş ve sağlamlaştırmış görünen Erdoğan/AKP Hükümeti, neden hâlâ ‘Osmanlı’ vurgusu yaparak yayılmacı bir dış politika izleme ihtiyacı hissediyor?
AKP iktidarı döneminde dış politika, iç politikaya eklemlendi. Demokrasilerde dış politika, içeri yani Meclis ve medya üzerinden denetime açık olur. Bizde ise içerinin dış politikaya etkisi, en üst düzeyden anakronik irredentist bir söylem biçiminde dışa vuruluyor. Herhalde ilkbaharda gerçekleşeceği anlaşılan başkanlık plebisiti öncesinde bir tür “butik zafer” gereksinimi var. İçten kaygım “butik zafer” serüveninin, cumhuriyetimiz açısından distopik ölçekte yıkıcı sonuçları olması olasılığı.

‘OLAĞANÜSTÜ BİR GÖÇ DALGASI BEKLENMEMELİ...’

Musul operasyonuyla birlikte komşu ülkelere bir göç uyarısı var... Türkiye’ye yönelecek olası bir kitlesel göçün siyasi ve toplumsal etkileri nasıl olur?
Musul’dan olağanüstü bir göç dalgası beklenmemeli. Zira iki milyona yakın kent nüfusu IŞİD’in Musul’u ele geçirmesinden sonra yarım milyona doğru gerilemiş durumda. Olan göç de yine çevre köylerden Irak Kürdistanı içine gerçekleşecektir sanırım. Umarım yanılmam. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Melda Onur: Hak ihlali oldu mu, gözümüzü kapamayacağız

SONRAKİ HABER

Ambulans şoförüne bıçak çeken hasta yakını tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...