22 Ekim 2016 01:42

Twitter, Spotify gibi birçok siteye erişimde sıkıntı var

DNS sağlayıcısı Dyn’e yapılan DDoS saldırısı nedeniyle, Twitter, Spotify, Reddit ve birçok siteye dünya genelinde erişim sıkıntıları yaşanıyor.

Paylaş

Aralarında Twitter, Spotify, Reddit, Netflix, SoundCloud ve Pinterest’in olduğu birçok siteye, DNS sağlayıcısı Dyn’e yapılan DDoS saldırısı yüzünden, erişim sıkıntısı yaşanıyor.

webrazzi.com'un haberine göre, siber saldırının odağındaki Dyn, son olarak yaptığı açıklamada, saldırının yol açtığı problemlerin ortadan kaldırıldığını ve kullanıcıların sorunsuz bir şekilde ilgili servisleri kullanmaya devam edebileceğini bildirdi. Türkiye’den yapılan bağlantılarda da kesinti sıklığının azaldığı gözleniyor.

Bu arada bazı şirketler kesintilerle ilgili açıklama yaptı. SoundCloud, kullanıcılarına gösterdikleri sabır için teşekkür ederken; Github, DNS probleminin çözüldüğünü ve konu ile ilgili gözlemlerine devam edeceklerini dile getirdi. Saldırının neden ve nasıl yapıldığı ise henüz bilinmiyor.

DDoS SALDIRISI NEDİR?

DDoS yani Distributed Denial of Service (Dağıtık Hizmet Engelleme), sistemlerin erişilebilirliğini engellemeye yönelik bir saldırı türü olmakla birlikte günümüzde oldukça fazla yapılır hale geldi.

Özellikle Doğu Amerika’daki kullanıcıların etkilendiği Dyn’e yapılan bu son atakla birlikte, birçok site erişilemez hale geldi. Bu saldırının toplamda milyonlarca dolarlık zarara sebebiyet vermiş olacağı düşünülüyor.

Saldırıdan etkilenen sitelerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

CHP Milletvekili Eren Erdem'in bulunduğu bina taşlandı

SONRAKİ HABER

"160 saat bateri çalma" rekoru için çalmaya başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa