21 Ekim 2016 21:17

Avrupa da basın özgürlüğünde geriye gitti

2012-2014 yılları arasında, 6'sı hariç Avrupa ülkelerinin tamamında basın özgürlüğünde gerileme görüldü. En kötü durumdaki ülke ise Polonya.

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm 

İsveç devlet televizyonu kültür haberlerinin yaptığı bir araştırma, bir zamanlar basın özgürlüğünün liderliğini yapan Avrupa ülkelerinde basın özgürlüğünün gerilemede olduğunu gösterdi. 
Kültür haberi, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütünün (RSF) yayımladığı basın indeksinin yardımıyla Avrupa’da 2012-2014 yılları arasında basın özgürlüğünün gelişimini araştırdı. Aralarında medyanın bağımsızlığı, oto-sansür ve yasalarında bulunduğu yedi faktörün oluşturduğu gösterge, son iki yıl içinde 40 civarında Avrupa ülkesinden sadece altısında basın özgürlüğünde ilerleme kaydedildiğini gösterdi. Diğer ülkelerin tamamında gerileme görüldü. Basın özgürlüğünün en fazla gerileme içinde olduğu Avrupa ülkesi ise Polonya. 
Bundan bir yıl önce yapılan seçimlerde iktidara gelen Yasa ve Adalet Partisinin “Halkın yurtsever tutumunu güçlendirme” bahanesiyle basın özgürlüğünü önemli ölçüde kısıtlayan yasalar çıkardığı belirtiliyor. Yeni yasalar ekonomi bakanına devlete ait televizyon ve radyo kurumlarının şeflerini işten atma hakkı tanıyor. 

Polonyalı Gazeteci Maciej Zaremba, hükümetin muhalif basını susturma ve gücü yeterse kapatma peşinde olduğunu belirtikten sonra sansürün ulaştığı boyutları şu cümlelerle özetliyor: “Varşova’daki NATO zirvesi sırasında Obama’nın konuşması sansür edildi. Obama’nın Polonya demokrasisinin durumundan kaygı duyduğunu söylediği bölüm kesildi, onun yerine spiker Obama’nın Polonya demokrasisinin gidişatından hoşnut olduğunu söyledi.”

Araştırma sonuçlarını değerlendiren İsveç Sınır Tanımayan Gazeteciler Başkanı Jonathan Lundqvist, tarihsel olarak Avrupa’nın basın özgürlüğünde oldukça iyi olduğunu ancak son yıllarda kıtada önemli sorunların görüldüğünü ve bunun yaygınlaşmasından kaygı duyduğunu söylüyor. Lundqvist, vatandaş ve gazetecileri izlemek amacıyla çıkarılan antiterör yasalarının dünyanın her tarafında basın özgürlüğünün sınırlanması için kullanılmaya başlandığına dikkat çektikten sonra “Avrupa ülkelerinin basın özgürlüğüne değer vermelerini umuyorum. Ama yeniden yükselişe geçmesi için taban bulduğunu sanmıyorum” diyor.

ÖNCEKİ HABER

Mersinli gazeteciler: Uğur ve Polat'ın haberlerine baksınlar

SONRAKİ HABER

Rusya’dan ABD’ye: Suriye’de bulunmalarının amacı anlaşılmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa