22 Ekim 2016 08:08

Mersinli gazeteciler: Uğur ve Polat'ın haberlerine baksınlar

Mersinli gazeteciler: Cemil Uğur ve Halil İbrahim Polat'la birlikte haber takibi yaptık, duruşma günü de onların yanında olacağız.

Paylaş

Turan DAL
Mersin

Mersinli gazeteciler, haber takip ederken gözaltına alınıp tutuklanan, örgüt propagandası ve üyeliği suçlaması ile yargılanan Evrensel Mersin Muhabiri Cemil Uğur ve Halil İbrahim Polat’ın Evrensel’in muhabiri olup olmadıklarını tespit etmesi için Emniyete yazı gönderen mahkemeye tepki gösterdi. Gazeteciler, arkadaşlarının Evrensel muhabiri olduklarını ve bunun için de yayımlanan imzalı haberlere göz atmalarının yeterli olduğunu ifade ettiler. Ayrıca gazeteciler, arkadaşlarının serbest bırakılması için çağrı yaptılar.

‘HABERLERİ BİRLİKTE İZLEDİK’

Mersin Gazetesi Muhabiri Ahmet Yiğit tepkisini şu ifadelerle dile getirdi: “Bu iki meslektaşımızla defalarca haberlere gittik. Beraber gittiğimiz birçok etkinliği kendi yayın politikalarımıza göre haberleştirdik. Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Ünal başta olmak üzere birçok kurum ve kişi bu arkadaşlarımızın gazeteci olduklarına tanıktır. Ayrıca Evrensel gazetesinde yayımlanan onlarca haberde imzaları bulunmaktadır. Bu iki meslektaşımızın haber takibinden dolayı gözaltına alınmasını basının özgürce haber yapma hakkına yönelik bir haksız uygulama olarak görüyorum. Meslektaşlarımızın hakkındaki davanın düşürülmesini istiyoruz. Bu meslektaşlarımızın gazeteci olduklarını kanıtlamak için elimizde bir sürü kanıt olmasının yanında şahit olmaya da hazırız.”

İmece Gazetesi Muhabiri Mahmut Sönmez şunları söyledi: “Cemil Uğur ve İbrahim Halil Polat’ın bir haber takibi ile başlarına gelmeyen kalmadı. OHAL sürecinde gözaltına alınan bu arkadaşlarımız 16 gün gözaltında tutuldular. Ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmaları basın camiası tarafından sevindirici bir haber taşırken, çok geçmeden Cemil şehir dışına çıkması gerektiğini ve imza için bir sorun çıkmasın diye dilekçe vermeye gitmişken savcının karara itiraz ettiğini öğrenip aynı saatlerde mahkemeye çıkartılıp tutuklanıyor. Mahkemenin şimdi Evrensel Gazetesi Muhabirleri Cemil Uğur ve Halil İbrahim Polat’ın, Evrensel gazetesi muhabirleri olup olmadıklarını öğrenmek için emniyetten bilgi istediğini öğrendik. Biz burada defalarca iki arkadaşımızın da gazeteci olduklarını ve onlarla birlikte haberler takibinde bulunduğumuzu söyledik. Evet gene söyleriz, Cemil Uğur da Halil İbrahim Polat da Mersin’de ter döken basın emekçileridir...”

‘DURUŞMA GÜNÜ ORADA OLACAĞIZ’

Mersin’de muhabirlik yapan Soner Aydın ise şunları söyledi: “Evrensel gazetesi muhabirlerinin haklarında istenen ceza basın özgürlüğüne vurulmuş bir darbedir. Haber takibi sırasında kurum kartları, fotoğraf makinesi ve kamera olmasına rağmen muhabirlerin tutuklanması ve ardından “Bunlar gazeteci mi? Araştırılsın’ denmesinin aslında davanın siyasi bir dava olduğu, özgür basını susturmak adına açıldığı ortadadır. Arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz! Duruşma günü de orada olacağız!”

ÖNCEKİ HABER

Pendikliler laiklik ve demokrasi için bir araya geldiler

SONRAKİ HABER

Çobanbey'de bomba yüklü araç patladı: 12 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa