22 Ekim 2016 00:56

Pendikliler laiklik ve demokrasi için bir araya geldiler

Pendik’te 'Darbelere Karşı Demokrasi ve Laiklik' paneli düzenlendi.

Paylaş

İstanbul Pendik’te “Darbelere Karşı Demokrasi ve Laiklik” panelinde “Emek temelli mücadelenin kapsayıcı ve birleştirici gücü”ne dikkat çekildi. 

Gölgeli Kasabası, Kızılelma, Karlı yöre dernekleri ile Pendik Kadın Dayanışma Derneği, Kavakpınar Kentsel Dönüşüm Derneği, Cem Vakfı Pendik Şubesi ve Şahkulu Sultan Vakfı Cemevinin oluşturduğu platform tarafından düzenlenen panelde Yazar Necdet Saraç, kapatılan TV10 kanalından Hüseyin Kelleci ve Hayatın Sesi TV Program Yapımcısı Bülent Falakaoğlu ile Akademisyen Özgür Müftüoğlu konuştu. 

Hüseyin Kelleci Anadolu’nun bir çok yerinde Alevi kültürüne dair programlar yaptığını, farklı ritüelleri olan Alevileri TV10 da buluşturduklarını ifade etti. Kelleci televizyonlarının neden kapatıldığına dair kendilerine somut bir veri sunulmamasını eleştirdi. 
Bülent Falakaoğlu 15 Temmuz’dan önce de parlamentonun çalışmadığını belirtti. Falakaoğlu AKP nin “hizmet” kavramını bolca kullandığını Çamlıca tepesine de İkizdere’nin zor ulaşılan bir tepesine de camii yaparken bunu “hizmet” kavramı ile ilişkilendirdiğini söyledi.

Necdet Saraç ise Cumhuriyet kurulduğundan bugüne kadar ülkemizi yöneten önemli liderlerin tamamının değişim rüzgarı ile kitleleri peşinde sürüklediğini belirtti. Bir CHP’li olarak Yenikapı’ya gidilmesini de eleştiren Saraç ülkeyi yönetenlerin tarlalarının kuru olduğunu ancak demokrasi ve laikliğe inanmış kesimlerin hayalleri ve düşünsel zenginlikleri olduğunu ifade etti. Saraç düşüncelerimizi savunmak için cesur ve net olunması gerektiğini belirtti.

Yerellerde birliktelikler oluşturmanın önemini vurgulayan Akademisyen Özgür Müftüoğlu ise 15 Temmuz’daki darbe girişimini protesto ederken yaralanan ve sokakta tatlı satarak ekmek parası kazanırken bu kez de zabıtaların saldırısına uğrayan Tatlıcı Ali ile emek ekseninde buluşulabileceğini söyledi. Müftüoğlu, emek temelli mücadelenin kapsayıcı ve birleştirici gücünü vurguladı. 
(İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

AKP’li Uğur Işılak, Neşet Ertaş'la birlikte ders kitabında

SONRAKİ HABER

EYT’liler Adana’da buluştu: Açlık sınırının altında maaş hak mı, adalet mi?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa