22 Ekim 2016 04:44

AKP’li Uğur Işılak, Neşet Ertaş'la birlikte ders kitabında

AKP Eski Milletvekili Uğur Işılak, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Türkçe ders kitaplarına girdi. Hem de, 'Ozan değil' dediği Neşet Ertaş’la aynı sayfada.

Paylaş

Hakan GÜNGÖR
İstanbul

 
Adı AKP’nin seçim şarkısıyla anılan ve Meclis koltuğunda uyuyan fotoğrafıyla gündeme gelen  AKP Eski Milletvekili Uğur Işılak Milli Eğitim Bakanlığı’nın Türkçe ders kitaplarına girdi. Üstelik, kitaplarda Uğur Işılak ile Işılak’ın “Ozan değil” dediği Neşet Ertaş’a aynı sayfada yer verildi. 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Mesleki Eğitim Merkezleri’nde okutmak için hazırladığı “Türkçe 2” kitabında Neşet Ertaş’ın “Doyulur mu?” adlı eserinden bir dörtlük yayımlandı. 2016-2017 öğretim yılı ders kitabının ünite sonu ölçme değerlendirme soruları arasında Ertaş’ın “Hem bahara hemi yaza/ Yârin ettikleri naza/ Yâr aşkına çalan saza/ Doyulur mu doyulur mu?” dizeleri yer aldı.

Aynı sayfadaki başka bir soruda ise, Ertaş için “Ozan değil” diyen Uğur Işılak’ın bir şarkısı bulunuyor. Sayfada Işılak’ın “Adım Mehmet” şarkısındaki “Namım destandır her yerde/ Türkülerde dillerde/ Ölsem bile gönüllerde/ Yaşarım adım Mehmet” dizeleri var. Işılak’ın “Adım Mehmet” şarkısı, Doğru Yol Partisi Genel Başkanı olduğu dönemde Mehmet Ağar tarafından seçim meydanlarında kullanılmıştı. 

Eğitim Bilişim Ağı’ndan online olarak da yayımlanan “Türkçe 2” adlı kitap 23 bin 778 adet basıldı.

IŞILAK’IN SÖZLERİ TEPKİ TOPLAMIŞTI

Uğur Işılak, 2013’te bir televizyon programında Neşet Ertaş için “Kısmen halk ozanı” ifadesini kullanmıştı. Işılak, “Neşet Ertaş sadece türkü okuyan bir adamdı. Türkiye’nin etlisine sütlüsüne karışmazdı. O sadece mahalli manada türkü söyleyen bir adam olduğu için tam manada ozanlık kelimesiyle örtüşmüyor” dedi. Işılak, “Ozan dediğiniz kişinin biraz daha protest, bilge yapısı olması gerekir” demiş ve bu sözleri nedeniyle büyük tepki almıştı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

THY'nin yeni genel müdürü Bilal Ekşi oldu

SONRAKİ HABER

37 Ankara Üniversitesi öğrencisine soruşturma açıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...