21 Ekim 2016 04:23

Hastanedeki ‘tanıdık’tan mektup

Sağlık Emekçisi Ersoy Adıgüzel, hasta yatağından yazdı.

Paylaş

Hastalandınız... Ne yaparsınız. Sağlık sisteminin normal işlediği bir ülkede, hiçbir endişe duymadan doktorunuza ulaşır ve tedaviye başlarsınız. Ama bizim gibi ülkelerde bu o kadar kolay olmaz. Gitmek istediğiniz hastanenin telefonunu düşürüp kısa süreli yaşadığınız umut ‘bütün randevular doludur’ sesiyle son bulur. Hastalığınız uzmanlık gerektiriyorsa aile hekiminize başvursanız bile sizi randevu alamadığınız o hastaneye yönlendirecektir. Özel hasteneye gitseniz dünya para. En son çare (bazıları için ilk çare) hastanede bir tanıdık bulmak. Bir tanıdık bularak işinizi hallettiniz. Peki hiç düşündünüz mü sizin sağlık sorunlarınızla ilgilenen o tanıdık işlerinizi hallederken neler yaşıyor ve o hastalandığında siz onun için ‘tanıdık’ oluyor musunuz?

HASTA YATAĞINDAN SESLENDİ

İşte Sağlık Emekçisi Ersoy Adıgüzel’in hasta yatağından serzenişi...

En sevmediğim “arkadaş” tipleri:
1. Kahvede, sokakta vs. biyerde “- aaa bizim arkadaş hastanede çalışıyor, o halleder” deyip hiç bir talep yokken angarya yükleyip kendisi mutlu olan boş arkadaş.
2. Gece yarısı arayıp “Çocuk çamaşır suyu içti napalım” gibi doktorun bile degil 112’nin aranacağını bilmeyen bilgisiz arkadaş.
3. Üstüne vazife olmadığı halde olur olmaz kişilere haber bile vermeden numaramı verip “Sen ara o halleder” diyen, gereksiz güvenen arkadaş.
4. Adını bile bilmediğim bir hastanenin, adını hiç duymadığım doktorunun nasıl bir doktor olduğunu soran ve beni sağlık bakanı sanan sağlıksız arkadaş.
5. Şu an hastanede değilim dememe rağmen “sen bi şekilde halledersin” diye angaryayı başkasına geçirmemi bekleyen geçirgen arkadaş.
6. “Şu tahlil için şu kadar para istediler, napalım” diyen (aslında şu parayı almasanız olmaz mı demek istiyor) beni hastane sahibi sanan ve sistemi sorgulamayan arsız arkadaş.
7. Randevusunu aldığım ve bir daha kendisinden haber alamadığım firari arkadaş.
8. Muayene ettirip tetkiklerini yaptırdığım halde doktoru beğenmeyen, memnun edemediğim memnuniyetsiz arkadaş.
9. Beklemeyi sevmeyen, herkesin önüne geçerek işini halletmemi bekleyen aceleci, hak yiyen arkadaş.
10. Hastanede bulunduğu sürede sağlık sistemini eleştiren, kafamı ütüleyen, ‘12.00’de monoblok önünde eylem var gidelim dediğimde, binbir bahane bulan kandırıkçı arkadaş.
11. Ha bir de ben hastayken arayip sormayan vefasız arkadaş.
Bu liste daha çok uzayabilir.
Yukarıda bahsi geçen ve sıfatları yukarıdaki listede henüz olmayan arkadaşlara; sağlık sistemi değişmedikçe, “Herkese eşit, ücretsiz, nitelikli, ulaşılabilir sağlık” hizmeti verilecek bir sistem kurulmadıkça ne siz sağlık hizmeti almak için aracı aramaktan kurtulabileceksiniz ne de ben sizden. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Keşif robotu ‘Schiaparelli’ kayıp

SONRAKİ HABER

Suriye'den Türkiye'ye 'hava sahası' uyarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...