21 Ekim 2016 08:41

Sendikal faaliyetler suç sayılıyor

Diyarbakır'da sendikal faaliyetler gerekçesiyle yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Fatma Gülçiçek Arı’nın tutukluluğuna itiraz edildi.

Paylaş

Diyarbakır'da son bir ayda eğitim emekçilerine dönük yürütülen operasyonlarda 162 öğretmen gözaltına alınırken 11 öğretmen  de tutuklandı. Sendikal faaliyetleri gerekçe gösterilerek 1 Ekim’de yapılan ev baskınlarında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Fatma Gülçiçek Arı’nın  tutukluluğuna itiraz edildi.

Fatma Gülçiçek’in eşi Abdullah Arı  eşinin tutuklanmasına gerekçe gösterilen iddiaların sendikal faaliyet çalışmaları olduğunu söyledi. Arı, “Eşim Eğitim Sen yönetim kurulu üyesi ve tutuklanmasına gerekçe gösterilen şeylerin hepsi sendikanın faaliyet alanlarıyla ilgili. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, 4+4+4 eğitim sistemine karşı yapılan eylemler ve anadilde eğitim talebi için yapılan eylemler yasa dışı faaliyetmiş gibi gösteriliyor.  Telefon dinlemelerinde sadece iddialara dayanak olacak kısımları almışlar. Suça gerekçe gösterilen iddiaların hiç biri için herhangi bir idari soruşturma açılmadı” dedi.

ANNE SÜTÜNE İHTİYACI VAR

2 yaşındaki çocuğunun anne sütü zorunluluğuna dair raporu olduğunu ve bunu ilgili makamlara sunduklarını söyleyen Arı, “Şerman’ın ciddi egzama rahatsızlığı var bu yüzden düzenli bakılması gerekiyor. Her gıdayı yiyemiyor, giysilerinin ütülenmesi gerekiyor yani anne ve babanın bakımına ihtiyacı olan bir çocuk. Raporları sunmamıza rağmen olumlu değerlendirilmedi. Şerman’ın anne sütü gereksinimini karşılayamıyoruz. Süt anne gibi seçenekler denedik, fakat baskın anını yaşaması daha sonrasında karakola götürüp getirme sürecinde Şerman  gerginlik yaşadı. O yüzden zorlayıcı şeyler yapmaktan kaçındık” dedi.

Fatma Gülçiçek Arı’nın tutukluluğu konusunda gerekli itirazları yaptıklarını söyleyen Arı, “İtiraz dilekçelerimizi sunduk bununla ilgili olumlu sonuç bekliyoruz. En azından tutuksuz yargılanması konusunda bir talebimiz var” dedi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘Emekçiler görevlerine iade edilsin’

SONRAKİ HABER

Mersin Valiliği kayyum eylemlerini 15 gün süreyle yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa