20 Ekim 2016 19:27

Sınır kontrolleri İsveçli emekçileri göçe zorluyor

İsveç'in mültecilere karşı başlattığı sınır kontrolleri Danimarka'da çalışan İsveçli emekçilerin de zarar görmesine yol açıyor.

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İsveç'in mültecilerin ülkeye girişlerini engellemek amacıyla bu yılın Ocak ayında güneyde başlattığı sınır kontrolleri sadece sığınmacıların iltica hakkını ortadan kaldırmıyor aynı zamanda Danimarka’da çalışan emekçilerin zarar görmelerine ve göç etmelerine yol açıyor. Sınır kontrollerinden zarar gören 565 kişi, kendilerine tazminat ödenmesi için Parlamento Adalet Müfettişliğine başvuruda bulundu.

15 BİN KİŞİ HER GÜN DANİMARK’YA GİDİYOR

İsveç’in Skone bölgesinde yaşayan yaklaşık 15 bin kişi, Danimarka’da çalıştığı için her gün İsveç’i Danimarka’ya bağlayan Öresund köprüsünden geçmek zorunda. Her geçişlerinde de sınırda yapılan kontroller nedeniyle zaman kaybına uğruyorlar. Bunlardan bir kısmı işlerini kaybetmemek için Danimarka’ya göç etmek zorunda kaldı. Bazıları da zamanında işe yetişemedikleri için işini kaybetti.

‘İŞİMDEN AYRILMAK ZORUNDA KALDIM’

İşini kaybedenlerden Eva Juensuu, İsveç Devlet Radyosuna “Danimarka’daki işimden sınır kontrolleri gidiş-gelişlerimi korkunç bir biçimde kötüleştirdiği için ayrılmak zorunda kaldım. Bundan dolayı devletin bizlere tazminat ödemesi gerekir” açıklamasını yaptı.
Juensuu ile birlikte 565 kişi, Parlamento Adalet Müfettişliğine başvurarak uğradıkları zararlardan ötürü 25 milyon kron tazminat talebinde bulundu. Başvuruda sınırlarda yapılan kimlik kontrollerinin Schengen Anlaşması’na aykırı olduğu, İsveç’in yaptığı sınır kontrolleriyle altına imza attığı sözleşmeyi ihlal ettiği belirtiliyor.

SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLANIYOR

Tazminat talebinde bulunan emekçilerin avukatı Finn Madsen, sınır kontrollerini zorunlu kılan yasanın pek çok kurumun seyahat özgürlüğünü kısıtlayacağı nedeniyle karşı çıkmasına rağmen aceleyle kabul edildiğini, bu nedenle de zarara uğrayanların tazminat talebinde bulunma haklarının olduğunu söylüyor.

Hükümet, itirazlara rağmen sınır kontrollerinin devam edeceğini söylerken polisin yaptığı açıklamalar Öresund köprüsünü kullanarak İsveç’e gelen sığınmacıların sayısının oldukça azaldığını gösteriyor. Polis, Ağustos ayından beri yaptığı 3 milyon kontrolde "yasa dışı" yollarla İsveç’e geçmeye çalışan 78 sığınmacıya rastladı.

Sınır kontrolleri nedeniyle zarar görenler, Parlamento Adalet Müfettişliğinin taleplerini reddetmesi halinde mahkemeye başvuracaklarını açıkladılar.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Aslı Erdoğan Atölyesi bu hafta Kadıköy’de

SONRAKİ HABER

Londra'da Julian Assange'a destek eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...