20 Ekim 2016 22:29

Şişli Kent Konseyi seçimlerinde usulsüzlük iddiası

Şişli Kent Konseyi’nin bugün yapılan olağan genel kurulunda usulsüzlük tartışmaları yaşandı.

Paylaş

İstanbul Şişli’de vatandaşın ilçe yönetimine katılımını, önerilerde bulunmasını ve temsil edilmesini sağlamak için oluşturulan Şişli Kent Konseyi’nin bugün yapılan olağan genel kurulunda usulsüzlük tartışmaları yaşandı.

Kent Konseyi seçimleri bugün yapıldı. Mevcut yönetim seçimleri kazanırken, seçimlere Şişli Kent İnisiyatifi olarak katılan grup boykot etti ve hukuki süreç başlatacaklarını açıkladı.

Şişli’de bulunan Çınar Düğün salonunda yapılan seçimlere mevcut yönetim Yavuz Meriç ve içerisinde kitle örgütleri, sendikalar, siyasi partilerin yer aldığı Şişli Kent İnisiyatifi katıldı. Divan Kurulu seçimi sırasında delege olmayan kişilerin oy kullanması sebebiyle tepki gösteren Şişli Kent İnisiyatifi üyeleri Divan Kurulu seçiminde usulsüzlük yapıldığını söyledi.

Seçim öncesi Şişli Kent İnisiyatifi adına konuşan, Makine Mühendisleri Odası’ndan Remzi Çakmaklı, yerel yönetimlerde, kitle örgütlerinin bir araya gelerek kent için inisiyatif alması gerektiğini vurguladı. Şişli Kent Konseyi’nin, çocuk ve kadınların, toplumsal yaşamın etkinliklerini arttırmayı amaçlayan gönüllük esası içinde hareket etmesi gerektiğini belirtti.

‘GENEL KURULUN OLACAĞINI TESADÜFEN DUYDUK’

SES Şişli Şube Başkanı Fadime Kavak bölgede bulunan büyük hastanelerde, aile hekimliklerinde örgütlü olduklarını ve Şişli’nin her yerinde, herkesle temas halinde olduklarını ancak Kent Konseyi’ne davet edilmediklerini belirterek tepki gösterdi. “Genel kurul olacağını tesadüfen duyduk. Bundan sonra seçilecek başkan umarım adaletli bir şekilde seçilir” diyen Kavak, Kent Konseyi’nin mevcut yönergesinin mevzuata uygun hazırlanmadığını, genel kurulun onayına sunulmadığını da belirtti.

‘DEMOKRATİK BİR SÜREÇ İŞLETİLMEDİ’

Şişli Kent İnisiyatifi Başkan Adayı Sema Yakar da seçimlerden çekildiklerini ve seçimleri boykot ettiklerini belirterek, “Genel kurula kadar geçen sürede genel kurul delegeliğini kısıtlayıcı çabalar, genel kurulun iş günleri içinde yapılması, ne zaman yapıldığını bir türlü öğrenemediğimiz hayali bir yönerge ile yapılmış olması sebebiyle seçimleri boykot ediyoruz. Şişli Kent İnisiyatifi, bir araya getirmeyi başaran forumlar başta olmak üzere yerel inisiyatiflerin delegeliğinin kabul edilmemesi, yani demokratik bir süreç işletilmemiş olmasını protesto ediyor seçimleri boykot ediyoruz” diye konuştu.

Kent Konseyi seçimlerinde usulsüzlük yapıldığını belirten Avukat Şükran Eroğlu ise Kaymakam ve Şişli Belediyesi’ne durumu bildireceklerini belirterek “Bu seçim yönetmenliğe tamamen aykırıdır. Genel kurulun iptali için mahkemeye başvuracağız” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

10 Ekim grevine maaş kesme cezası

SONRAKİ HABER

Aramco saldırısını üstlenen Husiler, Birleşik Arap Emirlikleri'ni tehdit etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa