20 Ekim 2016 21:02

‘Tereddüt’ Türkiye galasını Antalya Film Festivali’nde yaptı

Yeşim Ustaoğlu’nun son filmi Tereddüt’ün Türkiye galası 53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde yapıldı.

Paylaş

Yeşim Ustaoğlu’nun son filmi Tereddüt’ün Türkiye galası 53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde yapıldı. Antalya’nın hem ulusal hem de uluslararası olmak üzere iki yarışmasında birden yarışan “Tereddüt”ün gösterimine Ustaoğlu’nun yanı sıra filmin oyuncuları Funda Eryiğit, Ecem Uzun ve Mehmet Kurtuluş katıldı.

Yeşim Ustaoğlu’nun dünya galasını yaptığı Toronto Uluslararası Film Festivali’nde büyük ilgi gören ve eleştirmenlerin övgüyle karşıladığı son filmi Tereddüt, Türkiye’de ilk kez 53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde seyirciyle buluştu. Filmin gösterimine sinemaseverlerin ilgisi oldukça yüksek olurken ve festivalin bu yılki en kalabalık gösterimi yaşandı.

USTAOĞLU: TÜRKİYE’NİN EN İYİ PSİKOLOGLARINDAN DESTEK ALDIM

Film ekibi gösterimin ardından seyircilerin sorularını yanıtladı. Seyirciler Ustaoğlu’ya ilk olarak ‘yazım sürecinin nasıl geçtiği ve zorlu geçen terapi sahnelerini nasıl yarattığı’ oldu. “Hem kadınların hem erkeklerin, ilişki içindeyken bulundukları kaçınılmaz durumlarını, sorunlarını, benzerliklerini ve farklılıklarını anlatmaya çalıştım” diyen Yeşim Ustaoğlu, yazım sürecinde Türkiye’nin en iyi psikologlarından destek aldığını anlattı. Doktoru doğru anlatması gerektiğini belirten Ustaoğlu, “Hepsi projeyle çok ilgilendiler ve terapi sahnesinde de aramızdaydılar. Bu çok motive ediciydi, biz de gayet başarılı olduk” yorumunda bulundu.

FUNDA ERYİĞİT: EN ZOR SAHNELER EN HIZLI ÇEKTİKLERİMİZDİ

Seyircilerin Funda Eryiğit ve Ecem Uzun’a soruları ise, bu kadar yoğun ve duygusal rollerin altından nasıl kalktıkları ve rollerine nasıl hazırlandıkları üzerine oldu. Bir sahil kasabasında mecburi hizmete başlamış psikiyatr Şehnaz karakterini oynayan Funda Eryiğit, Ustaoğlu’nun çalışmayı çok istediği bir yönetmen olduğunu belirtti ve “Zor sahneler vardı ama zorlanarak hazırlandığımız sahneler de en hızlı çektiklerimiz oldu. Psikiyatr olmak da zorladı. Elmas ile kurduğu ilişkideki mesafe için de araştırma yaptım. Kendi hayatımla yüzleştiğim yerler oldu. O anlamda da zordu. Ama Yeşim, genelde oyuncunun hislerine çok önem veriyor” diye konuştu.

ECEM UZUN: SENARYOYU İLK OKUDUĞUMDA ÇOK KORKTUM

Filmde zorla küçük yaşta evlendirilmiş Elmas’ı canlandıran Ecem Uzun ise senaryoyu ilk okuduğunda çok korktuğunu ama bu korkunun onu bu filmde oynamaya zorladığını söyledi. Uzun, “Başta Yeşim’le çalışmak beni epey korkuttu. Senaryoyu ilk okuduğumda ertesi gün Yeşim’le buluştuk ve ‘korkuyorum’ dedim. Ve çok oynamak istedim. Provalara başladık. Bir süre çalışıyorduk, sonra ara veriyorduk; demleniyordu. Ben, Elmas karakterinin birine mektup yazmasını istedim. Elmas’ın ağzından annesine mektup yazdım ve bunu Yeşim’e verdim, mektup da hâlâ onda, açılmadan duruyor” diye konuştu.

Tereddüt, Türkiye’de 16 Aralık’ta gösterime girecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Menderes Samancılar: Aynı sömürü devam ediyor

SONRAKİ HABER

PTT kargo merkezinde paketten çıkan toz nedeniyle iki çalışan hastaneye kaldırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa