20 Ekim 2016 15:58

YÖK geri çevirdi, ODTÜ yönetimi ceza verdi!

ODTÜ'de iki yıl önceki grevde Eğitim Sen'liler hakkındaki soruşturma YÖK'ten geri dönmesine rağmen yönetim soruşturmayı sürdürdü ve ceza verdi.

Paylaş

ODTÜ'de iki yıl önce yapılan grevde Eğitim Sen üyeleri hakkındaki soruşturma YÖK'ten geri dönmesine rağmen üniversite yönetimi soruşturmayı sürdürdü ve ceza verdi. ODTÜ Rektörlüğü önünde yapılan eylemde konuşan Eğitim Sen 5 No'lu Üniversiteler Şube yöneticisi Aysun Gezen, soruşturmaların üyelerinden habersizce yürütüldüğünü ve sağlıklı bir savunma için kendilerine dosya verilmediğini ifade etti. Gezen, yapılanın tam anlamıyla OHAL fırsatçılığı olduğunu vurguladı.

ODTÜ'de iki yıl önce maaş promosyon ihalesi sürecinde üç gün greve giden Eğitim Sen üyeleri hakkında çıkan bir tartışma gerekçe gösterilerek soruşturma açılmıştı. YÖK'e gönderilen soruşturmalar iddia edilen fiilin net olmadığı ve pek çok usül hatası nedeniyle geri göndermişti. ODTÜ yönetimi iki yıl sonra aynı soruşturmaları sürdürdü ve Eğitim Sen üyelerine ceza verdi. Soruşturmalara tepki gösteren Eğitim Sen 5 No'lu Üniversiteler Şubesi ODTÜ Rektörlüğü önünde eylem yaptı. Basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen 5 No'lu Üniversiteler Şube yöneticisi Aysun Gezen, “Soruşturma dosyaları o kadar temelsiz durumdaydı ki bir 12 Eylül kurumu olan YÖK dahi gelen evrakları incelediğinde şaşkınlığa düşmüştür. YÖK'ün ODTÜ'ye gönderdiği cevapta Rektörlüğün yatıştırıcı ve uzlaştırıcı bir yaklaşım sergilemesi gerekirken olayı soruşturma boyutuna taşıması eleştirilmiştir. Kamu görevinden çıkarma cezasının yaptırımı ve sonuçları dikkate alındığında hakkında soruşturma yapılana isnat edilen fiilin hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde ortaya konmasına gerek olduğu ancak tüm unsurları ile netleşmediği belirtilmiştir” dedi.

MAHKEME DE SUÇ BULMADI

Aynı konu hakkında açılan davada mahkemenin de öğrenme ve öğretme hürriyetini engelleyici bir eylem görmediğine dikkat çeken Gezen, buna rağmen ODTÜ Rektörlüğü'nün yeniden soruşturmalar açıp cezalar verdiğini söyledi. Eğitim Sen 5 No'lu Şube Denetleme Kurulu üyesi Barış Çelik, hakkında bir yıl kademe durdurma, yine sendika üyeleri Ekin Erdem Evliya, Çağlar Dölek ve Deniz Erdem için kınama cezası verildiğini belirten Gezen, şube yürütme kurulu üyesi Mert Kükrer hakkında ise memuriyetten çıkarma cezası talep edildiğini dile getirdi. Soruşturmaların üyelerinden habersizce yürütüldüğünü ve sağlıklı bir savunma için kendilerine dosya verilmediğini belirten Gezen, yapılanın tam anlamıyla OHAL fırsatçılığı olduğunu vurguladı. ODTÜ'de emekçilerin sindirilmeye, sendikal faaliyetin baskı altına alınmaya çalışıldığını ifade eden Gezen, mücadeleye devam eden akademisyenlerle birlikte dayanışma içinde bulunacaklarını ve tüm bu süreçlerin takipçisi olacaklarını dile getirdi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Barış ve Özgürlük Seminerlerinde 'Barış' konuşuldu

SONRAKİ HABER

Çavuşoğlu: Kobani ve Menbic konusunda Ruslarla konuşacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa