20 Ekim 2016 15:29

HDP: Türkiye’nin Efrin'i vurma amacı IŞİD'e nefes aldırmak

Türkiye'nin Efrîn'e yönelik hava saldırısına tepki gösteren HDP, Türkiye’nin amacının IŞİD'e nefes aldırmak olduğunu söyledi.

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) yaptığı yazılı açıklamayla Türkiye'nin Efrîn'e yönelik başlattığı saldırılara sert tepki gösterdi. HDP, Efrîn'e yönelik TSK'nin hava saldırılarında 4’ü sivil 14 kişinin hayatını kaybettiğini ifade etti.

"Uzun süredir hegemonik ve yayılmacı heveslerle Ortadoğu politikasını belirleyen AKP-Erdoğan iktidarı, bu bölgede insanlığa karşı işlediği suçlara bir yenisini daha ekliyor" denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Barbar IŞİD’e karşı mücadele eden güçlere ve Şehba bölgesindeki sivillere yönelik gerçekleştirilen bu katliam, asla IŞİD’le mücadele olarak gösterilemez. IŞİD’i geriletmeye yönelik Suriye’de uzun süredir mücadele eden güçlere saldırmanın anlamı IŞİD’e nefes aldırmak, onlara alan açmaktır.

Ortadoğu’da halklar aleyhine çetelerle geliştirilen kirli ittifaklar artık iktidar tarafından da saklanmamakta, doğrudan itiraf edilmektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Putin’in kendisi ile el Nusra güçlerinin Halep’ten çekilmesi için konuştuğunu itiraf etmesi, insanlığa karşı ağır suçlar işleyen güçlerle AKP ve Saray’ın ittifak geliştirdiğinin en önemli göstergesidir. İnsanlık düşmanı barbar çetelerle ilişkilerini saklamaktan imtina etmeyen Saray ve AKP, bu saldırılarla Rojava halklarına yönelik gerçekleştirebileceği katliamlar için de zemin hazırlamaktadır.

Geçmişte 'Gerekirse Türkiye’ye 3-5 füze attırırız' diyenler, bugün Ortadoğu’da katliamlarla bu tür bir provokasyonu gerçekleştirerek, halkları karşı karşıya getirmeye çalışmaktadır. Bizler, buna asla sessiz kalmayacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyoruz.

Rojava'da farklı halkların eşit bir hukuk ile birlikte oluşturdukları demokratik yönetimler, Ortadoğu’nun demokratikleşmesinin en önemli zemini, IŞİD’e karşı en önemli mücadele merkezidir. Arap, Kürt, Türkmen, Êzidî, Süryani Rojava halklarının IŞİD’e karşı mücadelede göstermiş oldukları kararlılık, Ortadoğu’yu bir yüzyıl karanlığa mahkum etmek isteyenlere karşı, insanlığın aydınlık geleceğinin mücadelesidir.

Erdoğan ve AKP, bir yüzyıl daha halkları karanlığa mahkûm etmek isteyen politikalarıyla insanlık tarihinde utançla anılacak katliamlardan ve girişimlerden bir an önce vazgeçmelidir.

Yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine ve Rojava halklarına başsağlığı diliyoruz.

İnsanlığın aydınlık geleceği için IŞİD barbarlığına karşı mücadele eden Rojava halklarını selamlıyoruz." (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Sakarya'da radyoaktif madde alarmı

SONRAKİ HABER

Şili’de asker şiddeti artıyor, sokaklar susmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa