20 Ekim 2016 18:51

Onur Yürüyüşü'ndeki pankart davası görüldü

Onur Yürüyüşü'nde, "Şaban'la Recep'in aşkına Ramazan engel olamaz" pankartı nedeniyle açılan davanın ilk duruşması görüldü.

Paylaş

13. İstanbul Onur Yürüyüşü'ndeki "Şaban'la Recep'in aşkına Ramazan engel olamaz" pankartını taşıyan üç kişiye "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmayı LGBTİ Kolektifi de takip etti.

Duruşmada ifade veren sanıklardan H.C.K. ve G. Ö. barışçıl niyetle katıldıkları yürüyüşe polis saldırısının yaşandığını, saldırının ardından da barışçıl yürüyüşlerine devam ettiklerini söyledi. Sanıklar, "Açılan pankartı gördüm. Pankartın hazırlanış ve yapılış amacından haberim yoktu, hakaret içerdiğini düşünmediğimden ben de eşlik ettim. Pankartın içeriğinin dini değerlere hakaret içerdiğini düşünmüyorum. Aksine tamamen barışçıl hazırlandığını düşünüyorum. Pankartta iki tane ayın aşkından bahsediliyor, bu nedenle hakaret yok" diye savunma yaptı. Sanık avukatı Fırat Söyle ise iddia edilen suç yönünden bilirkişiden rapor alınmasını talep etti.

Mahkeme, duruşmaya gelemeyen üçüncü sanığın zorla getirilmesine, şikayetçinin katılma talebinin ve sanık avukatının bilirkişiden rapor talebinin reddine karar vererek duruşmayı 27 Aralık tarihine erteledi. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Avrupa Parlamentosu heyeti OHAL'le tanıştı!

SONRAKİ HABER

Beşiktaş, UEFA Avrupa Ligi K grubu ilk maçında Slovan Bratislava karşısında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa