20 Ekim 2016 18:47

Avrupa Parlamentosu heyeti OHAL'le tanıştı!

 Diyarbakır’a gitmek üzere İstanbul'a inen AP heyetinden İngiliz Parlamenter Julie Ward, polis tarafından bir süre alıkonulup serbest bırakıldı.

Paylaş

  Diyarbakır’a gitmek üzere İstanbul'a inen Avrupa Parlamentosu heyetinden İngiliz Parlamenter Julie Ward, polis tarafından bir süre alıkonularak, eşyalarına el konulduktan sonra bırakıldı. 

Avrupa Irkçılık Karşıtları Taban Hareketi (EGAM) ve Avrupa Parlamentosu’ndan oluşan heyet, temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi. Diyarbakır’a gelmeden önce İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş yapan heyetten İngiltere ve Avrupa Parlamentosu parlamenteri Julie Ward polislerce alıkonuldu. Alıkonulmanın ardından özel eşyalarına el konulan Ward, daha sonra serbest bırakıldı. 

Diyarbakır’a gelen heyet, yerleştikleri otelde de polisler ile karşılaştı. İlk olarak İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’ni ziyaret eden heyet, yapılacak ziyaretlere ilişkin toplantı düzenledi.

İHD Diyarbakır Şubesi’nde kayıp yakınları ile bir araya gelecek olan heyet, ardından Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) ziyarette bulunacak.

Heyetin 3 gün boyunca Diyarbakır ve Mardin’de temaslarda bulunması bekleniyor. 

Heyette Fransız parlamenter Hervé Féron, Boşnak parlamenter Dennis Gratz (Bosna) ile Avrupa Parlamentosu üyeleri José Maria Faria (Portekiz), Frank Engel (Lüksemburg), Costas Mavrides (Kıbrıs), Julie Ward (İngiltere), Klaus Buchner (Almanya) bulunuyor. Avrupa'daki sivil toplum kuruluşlarından EGAM Başkanı Benjamin Abtan, Memorial İnsan Hakları Örgütü'nden Marina Agaltsova (Rusya), EGAM Koordinatörü Djordje Bojovic (Sırbistan), EGAM Koordinasyonu üyesi Fotoğrafçı Romain Champalaune (Fransa), SOS Racism Yöneticisi Jette Moller (Danimarka), İnsan Hakları Gençlik İnisiyatifi'nden Mario Mazic (Hırvatistan), İvan Novosel (Hırvatistan) ve Albert Selimi (Kosova) de heyette yer alıyor. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

İbadi: Musul’de beklenenden hızlı ilerliyoruz

SONRAKİ HABER

ODTÜ'de yurt sorunu: İtibardan tasarruf edip gençlere imkan sağlayın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa