20 Ekim 2016 13:58

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesinde avukatlara saldırı  

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesinde polis ve özel güvenlik ÇHD'li avukatlara saldırdı.

Paylaş

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde avukatların çantalarının aranmasını protesto etmek isteyen ÇHD üyesi avukatlar çevik kuvvet polisinin saldırısına uğradı. 

Olay hakkında Evrensel'e bilgi veren ÇHD İstanbul Şube Başkanı Avukat Gökmen Yeşil, “‘Çantalarımızı aratmayacağız’ demek için ÇHD üyesi avukatlar olarak adliyeye toplu olarak giriş yaptık. İçeriye girdiğimizde çantaları meydana fırlatarak “Alın sizin olsun. Biz çantasız gireceğiz’ dedik. Ancak böyle de giriş yapamayacağımız söylendi ve polis üzerimize saldırdı” dedi. 

Avukatların çevik kuvvet polisi tarafından yerlerde sürüklenerek darbedildiğini daha sonra adliyeden dışarıya çıkartıldığını dile getiren Yeşil, avukatlara saldıran polisler ve müdahale talimatını verenler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. 

OHAL’den önce avukatların çantalarını aratmadan da geçebildiğini ancak OHAL’den sonra çanta aratmayan avukatın geçişine izin verilmediğini söyleyen Yeşil, avukatların çantasının aranmasının yasaya değil sadece savcılık talimatına dayandığını ifade ederek, “Savcılık talimatıyla çantalarımızın aranması hem usulsüz hem de  görevi kötüye kullanmadır” diye konuştu. İstanbul Barosu mevcut yönetiminin de bu duruma sessiz kaldığını ifade eden Yeşil, “Baroya defalarca başvurduk. Baro bunun bir arama değil, tarama olduğunu söylüyor. Ancak yasada tarama diye bir şey yok. Biz yeni gelecek baro yönetiminin bu konuda daha net bir tutum almasını ve avukatların haklarını korumasını istiyoruz” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

26 uluslararası kuruluştan çağrı: OHAL kaldırılmalı

SONRAKİ HABER

Nusaybinliler: Savaşı da kayyumu da istemiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa