20 Ekim 2016 17:46

Darbe Komisyonu Mehmet Ağar'ı dinledi

Eski İçişleri ve Adalet Bakanı Mehmet Ağar, 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu tarafından dinlendi. 

Paylaş

Meclis bünyesinde kurulan 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu bugün eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ı dinledi. Gazetecilerin görüntü almasından sonra komisyon basına kapalı olarak devam etti. AKP Burdur Milletvekili Reşat Petek başkanlığında toplanan komisyonda Mehmet Ağar, Gülen Cemaati ile ilgili soruları yanıtladı.

Ağar, 15 Temmuz'da yaşananları her vatandaş gibi izlediklerini belirterek, meşruiyetin yanında olduğu mesajını verdi. Anlatımlarında organize olmuş gizli bir örgütün varlığının altını çizen Ağar, "Bütün örgütlerde klasik bazı yapılanmalar var, kod adı kullanan, yeni gelişen elektronik sistemlerden istifade eden haberleşme sistemlerini ortaya koymak gibi başka bugüne kadar gizli örgütte bugüne kadar rastlanmadı. Türkiye'deki her gizli örgütün dış bağlantısı var. Genelde de bu bağlantıların arkasında yabancı istihbarat servisleri var" ifadesini kullandı.

‘DEVLETİN TEMEL KURUMLARININ TAMAMINDA ÇÖKÜNTÜ ORTAYA ÇIKMIŞTIR’

Her örgütün içinde üç kademe olduğunu kaydeden Ağar, bunların ‘yönetici’, ‘militan’ ve ‘sempatizanlar’ olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Mücadele yürütülürken, temel amaç bu örgütün sıfıra indirgenmesi, bir daha gelişemeyecek biçimde tedbirlerin geliştirilmesidir. Sempatizan kesimine ıslah olma, geriye dönme fırsatını vermektir. Eğer onlarla ilgili yapılan tüm soruşturmalarda yanlışlık olursa bunları militanlaştırırsınız. Doğru bir şey değildir. Ortaya çıkan tablo şaşırtıcı ve dehşet vericidir. Bir devletin temeli adalet, güvenlik, savunmadır. Devletin fonksiyonlarını icra eden bu kurumların tamamında çöküntü ortaya çıkmıştır. Bu çöküntülerin onarılması gerekmektedir. Onaracak olan siyasi kadrolardır."

‘İTİRAFÇI’ YERİNE ‘MİLLETE HİZMET’ ÖNERİSİ

Müşterek iradenin olayı çözmesinin gerektiğini vurgulayan Ağar, "Devletin ve milletin geleceği bakımından, insanların daha iyi, huzurlu yaşaması bakımından ‘itirafçıyım’ yerine, ‘millete hizmet’ şeklinde takdim edilmelidir ve yardımı olan insanları deşifre etmeksizin, kamuoyu nezdinde başka duruma düşürmeden bunların hassa bir cerrah dikkatiyle mutlaka yapılması gelen işlerdir" şeklinde konuştu.

Ağar’ın dinleyen Komisyon bugün yanı sıra gazeteci Fehmi Koru ve Tunceli Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Doç. Dr. Yavuz Çobanoğlu’nu da dinleyecek. 

GÜLEN’DEN ERDOĞAN’A MEKTUP TAŞIMIŞTI

Dinlenecek isimlerden Fehmi Koru, muhafazakar kesimin etkili isimlerinden biri. Daha önce Pensilvanya ile Ankara arasında barış girişimlerinde bulunan Koru, ABD'ye gidip Fethullah Gülen ile konuşmuş ve ondan Erdoğan'a bir mektup getirmişti. Bu açıdan Fehmi Koru'nun anlatacakları kamuoyunda merak konusu.

BAŞBUĞ MAZERET BİLDİRDİ

Komisyona, bu iki ismin dışında bugün dinlenmek üzere davet edilen eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ise mazeret bildirdi. Başbuğ, 8 Kasım tarihinde dinlenecek. Yine Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar'ın da 2 Kasım'da komisyona bilgi vereceği öğrenildi.

Darbe Komisyonu'nda yer alan isimler ise şöyle: 

AKP: Burdur milletvekili Reşat Petek, Erzincan milletvekili Serkan Bayram, Eskişehir milletvekili Emine Nur Günay, İstanbul milletvekili Ravza Kavakçı Kan, İstanbul milletvekili Belma Satır, İzmir milletvekili Hüseyin Kocabıyık, Karabükmilletvekili Burhanettin Uysal, Manisa milletvekili Selçuk Özdağ, Bursamilletvekili Zekeriya Birkan.
CHP: İstanbul milletvekili Zeynel Emre, İstanbul milletvekili Aykut Erdoğdu, İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İzmir milletvekili Aytun Çıray.
HDP: Mardin milletvekili Mithat Sancar.
MHP: Muğla milletvekili Mehmet Erdoğan (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Kadın öğrenciler tacize karşı kantini işgal etti

SONRAKİ HABER

"160 saat bateri çalma" rekoru için çalmaya başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa