20 Ekim 2016 10:46

Peşmerge 3 koldan Musul'a harekat başlattı

Musul Operasyonunun 4. gününde peşmerge, 3 koldan Musul'a yönelik harekat başlattı.

Paylaş

Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'u IŞİD'den almak için başlatılan operasyon 4'üncü gününe girerken, Federal Kürdistan Yönetimine bağlı peşmege güçleri bu sabah 3 koldan Musul'a yönelik harekat başlattı.

Operasyonun ilk gününde 9 köyü ve 200 kilometrekarelik alanı IŞİD'den alan peşmerge güçleri bugün Tılskof, Naveran ve Başika cephelerinden zırhlı araçların desteğinde harekete geçti. 

Peşmerge güçlerinin Navaran köyüne ilerlemesi sırasında çatışma çıktı. Çatışma sırasında IŞİD'in insansız hava aracı, peşmerge birliklerinin üzerinden geçtiği sırasında, yoğun ateş altında alınarak düşürüldü. İnsansız hava aracının düşürülmesi peşmerge birlikleri arasında sevinçle karşılandı. Düşürülen İHA'nın parçaları daha sonra operasyonu izleyen basın mensuplarına gösterildi.

Peşmerge güçlerinin Tılskof cephesinde başlattığı operasyonda ise IŞİD hedefleri, tank, top ve havan atışlarıyla vuruluyor. Koalisyon uçaklarının da buradaki hedefleri havadan bombaladığı belirtildi. Bu cephede sabah saatlerinde başlayan top atışlarının yaklaşık 2 saat sürdüğü öğrenildi.

PEŞMERGE; BAŞİKA'YA SALDIRI HAZIRLIĞI YAPIYOR

Yine peşmerge birlikleri ve Türk askeri birliğinin de bulunduğu Başika cephesinde de harekat hazırlığı yapıldığı öğrenildi. Peşmerge güçlerinin Başika'da tüm hazırlıklarını tamamladığı, saldırıya geçmek için talimat bekledikleri belirtilirken, Başika kasabasında IŞİD’lilerin hareket halinde olduğu, tank ve diğer zırhlı araçlarla geçişlerinin izlendiği belirtildi. Peşmerge birliklerinin söz konusu 3 cephede ilerlediği 4 köye girdiği öğrenildi. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

TSK'nin YPG'yi vurmasına tepki: IŞİD'i korumak için vurdu

SONRAKİ HABER

Van’da "Kor Kitap Sayfalarında Kadın" söyleşisi düzenlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...