20 Ekim 2016 10:11

'Daha kötü' röntgen cihazı almak için ihale açıldı

Alsancak Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesinde kullanılan cihazlardan daha geri teknolojiye sahip röntgen cihazı alımı için ihale açıldı.

Paylaş

Ramis SAĞLAM
İzmir

Alsancak Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesinde geçen yıl iptal edilen röntgen cihaz ihalesi, aynı şartlarla yeniden açıldı. Personelle birlikte yapılmak istenen geçen yılki ihaleye hastanede örgütlü olan SES ve Türk Sağlık-Sen karşı çıkmış, ihaleye giren firmaların da karşı çıkması ile ihale içerdiği şartlar yüzünden iptal edilmişti. 
Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesinde 2013 yılından bu yana aktif halde son model röntgen cihazları bulunuyordu, bu yıl da acil servis röntgen cihazı yenilendi. Buna rağmen hizmet alımı kapsamında, hastane personel dağılım cetvelinde 17 röntgen teknisyeni bulunduğu halde personelli ihale açılması akıllara, “Personel dağıtılmak mı isteniyor?” sorusunu getirdi.

NEDEN GERİ TEKNOLOJİ İSTENİYOR?

Hastanenin SES İşyeri Temsilcisi Ertuğrul Özarslan, kasım ayında gerçekleşecek ihalede özellikleri tanımlanan röntgen cihazlarının, hastanede kullanılan cihazlardan daha geri teknolojiye sahip olduğunu belirterek, “Bu uygulamanın nedenini anlamış değiliz” dedi. 
Özarslan, şartnamede istenen teknolojinin hem hasta, hem de sağlık emekçilerini tehdit eder nitelikte olduğunu söyledi.
15 Temmuz darbe girişimi sonrası İzmir’de mallarına el konulan Şifa Hastanesinin 2 röntgen cihazının da hastanelerine kurulduğunu söyleyen Özarslan, hem teknik cihaz hem de personel açısından eksik olmamasına rağmen açılan ihalenin röntgen ünitesinin özelleştirilmesi anlamına geldiğini belirtti. 

KAMU YARARI TAŞIMIYOR 

Mevcut ihalenin kamu yararı taşımadığını belirten SES İzmir Şube Eş Başkanı Rukiye Çakır, “İhale şartnamesine göre hastanemizdeki mevcut tüm cihazların kullanımı ihaleyi alacak firmanın hizmetine sunulacak olup, ihaleyi alacak firmanın vereceği hizmetin tamamını bu cihazlarla karşılayacak olması kamunun zarara uğratılarak özel sektöre haksız kazanç sağlayacaktır” dedi.  İhalenin iş barışını bozacağını da belirten Çakır, “Konuyla ilgili bugüne kadar yürüttüğümüz mücadeleyi ileri taşıyacağımızı ve konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz” dedi. Türk Sağlık-Sen İzmir Şube Başkanı Ahmet Doğruyol da hastanede yaşananların geçen yılın bir tekrarı olduğunu belirterek, “Şartları nedeniyle iptal edilen ihalenin aynı şartname ile tekrar ihaleye çıkarılması para aktarılmasından başka bir anlam taşımamaktadır” dedi. 

İHALE TEK BİR FİRMAYI MI TANIMLIYOR?

Hastane tarafından geçen yıl açılan ihalenin şartnamesi, tek bir firmayı tanımladığı gerekçesi ile ihaleye girmek isteyen firmalar tarafından da tepki ile karşılanmıştı. Aldığımız bilgilere göre şartnamede istenen özellikler, yıkılarak tekrar yapılan trafik hastanesinde kullanılan cihazları işaret ediyor. Trafik hastanesinin röntgen bölümü ihalesini üstlenen firmanın, 4 Kasım 2015 tarihinde yapılan ihaleye tek başına girmiş olması bu yöndeki kuşkuları arttırıyor.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir’in ortasında, evsiz aileler

SONRAKİ HABER

TGC: Kadın cinayeti haberlerinde şiddetin pornografisi üretilmemeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa