20 Ekim 2016 12:25

TSK uçakları YPG'yi vurdu

TSK'ye ait jetlerin hava harekatı sonucunda 200 YPG'linin öldürüldüğü ifade edildi. Efrîn Savunma Bakanlığı ise birkaç sivilin yaralandığını açıkladı.

Paylaş

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Türk Hava Kuvvetleri'ne ait uçaklar tarafından, PYD'nin IŞİD'den aldığı bölgede bulunan 18 hedefe 26 bomba atıldığını, karargah, toplanma/barınma ve silah/mühimmat deposu olarak kullanılan 9 bina, 1 zırhlı araç, 2'si silahlı 4 aracın imha edildiğini açıkladı. Açıklamada, hava harekatı sonucunda yaklaşık 200 YPG'linin öldürüldüğü ifade edildi.

TSK, Fırat Kalkanı Harekatı 58. gününde bugün sabah saat 07.00'ye kadar olan gelişmelerle ilgili açıklama yaptı. Azaz-Rai-Cerablus hattında, gelişmelere yönelik gerekli emniyet tedbirleri alınarak, halen kontrol edilen bölgede arama/tarama, keşif, gözetleme, hedef tespiti, ele geçirilen bölgelerde oluşturulan savunma tedbirlerini geliştirme, çıkacak fırsat hedeflerini etkisiz hale getirme ve kontrol altına alma faaliyetlerine devam edildiği belirtildi. Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 1 ÖSO üyesinin hayatını kaybettiği, 1'inin yaralandığı ve destek sağlayan unsurlarda zayiat ve hasar meydana gelmediği açıklandı.

TSK tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından, PYD/PKK’nın yeni kontrol altına aldığı bölgede bulunan 18 hedefe 26 bomba atılmış, PYD/PKK unsurlarınca karargâh, toplanma/barınma ve silah/mühimmat deposu olarak kullanılan dokuz bina, bir zırhlı araç ikisi silahlı dört araç imha edilmiştir. Harekât sonucunda yaklaşık 160-200 PYD/PKK lı unsurunun etkisiz hale getirildiği kıymetlendirilmektedir.

Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 42 DEAŞ hedefine ve 13 PYD/PKK hedefine ateş destek vasıtaları tarafından atış yapılarak, DEAŞ ve PYD/PKK mensupları baskı altına alınmış ve manevra kabiliyetinden yoksun bırakılmıştır.

Muhalif unsurlar, sabah erken saatlerde, DEAŞ'ın kontrolünde bulunan Aktarin güneyindeki Baruzah meskûn mahallini kontrolü altına almıştır."

EFRİN SAVUNMA BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI

Efrîn Savunma Bakanlığı yetkilileri, TSK’nin "160 ila 200 arasında PYD/PKK mensubu etkisiz hale getirildi" şeklindeki açıklamasına dair açıklama yaptı. Bakanlık yetkilisi, gece boyunca yapılan bombardımanda birkaç sivilin yaralandığını ve bazı evlerin hasar gördüğünü söyledi. 

DİHA’ya konuşan bakanlık yetkilileri, Ceyş El Siwar’ın (Devrimciler Ordusu) Şehba Barajı ve çevresindeki 5 köy ile Syriatel şirketine ait bir baz istasyonunu IŞİD'den almasının ardından Şehba’ya bağlı Um El-Qura, Um El-Hoş ve El-Hesiye köylerine yönelik gece boyunca yapılan bombardımanda sadece bir kaç sivilin yaralandığını belirtti. 

Şiyê ve Raco kasabalarına bağlı sınır köylerinin de gece boyunca TSK'ye bağlı sınır birlikleri tarafından obüs ve çok atarlı roketlerle bombalandığını belirten bakanlık yetkilisi, bu bombardımanda da can kaybının yaşanmadığını ve sadece sivillere ait evlerde maddi hasar meydana geldiğini kaydetti. 

Ceyş El Siwar'a (Devrimciler Ordusu) bağlı askeri kaynaklar ise, bölge halkının desteğiyle kesintisiz devam eden operasyonda kendilerine Rusya, ABD veya başka herhangi bir gücün destek vermediğini ve Bab'a doğru ilerleyişlerinin devam ettiğini vurguladı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Hukukçular: Barolar, OHAL’le ilgili sürecin tarafı olmalı

SONRAKİ HABER

Emek Partisinden Petrol-İş’e ziyaret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa