20 Ekim 2016 08:16

Kocaelililer başkanlık tartışmasına ne diyor?

Kocaeli’de Yürüyüş Yolu’na çıkarak, yeniden gündeme gelen başkanlık tartışmaları hakkında ne düşündüklerini sorduk.

Paylaş

Kübra SU
Halil YILMAZ 
Kocaeli

MHP’nin başkanlık sistemi Meclise getirilmelidir sözlerinin ardından alevlenen başkanlık sistemi AKP tarafından hızla gündeme alındı. MHP de AKP de teklifi Meclise getirdikten sonra referanduma sunulmasını istiyor. Yapılan açıklamalar “kararı halk vermeli” yönünde 
Siyasetçiler bu tartışmayı ekranlarda sürdürürken, vatandaş ne diyor sorusu da cevabını arıyor. Kocaeli’de Yürüyüş Yolu’na çıkarak görüştüğümüz vatandaşın çoğunluğu başkanlık sistemine karşı olsa da, bir kesim vatandaş, başkanlık siteminin oluşturulmasından yana. Ama ortak tepki: “Halk huzur istiyor”

Halkın şu dönemde kutuplaşmış bir durumda olduğunu belirten Eyüp Erçelik, başkanlık sistemine Türkiye’nin hazır olmadığını düşünüyor. Halkın huzurlu bir yaşam istediğini vurgulayan Erçelik, “Şu anki sistem daha iyi, halk şu an kutuplaşmış durumda olduğu için başkanlık sistemine hazır değiliz. Bu sistem çok büyük bir sorumluluk ve bu sistemde bir kişi bütün yükü üstleniyor. Ama başkanlık sistemi olursa belki yurt içinde yaşanılan bu olaylar azalır ve bir düzelme olabilir. Başbakan ve Cumhurbaşkanı, başkanlık sistemine geçildiğinde bu sorunlar çözülecek diyor, söz veriyor. Türkiye eski haline düzenine girecek diyor. Halk huzurlu bir yaşam istiyor” dedi.

‘ÇÖZÜM FARKLI YERLERDE’

Eşref Parağlı ise şu an var olan sistemin değiştirilmemesinden yana. Çözümün farklı yerlerde olduğunu ifade eden Parağlı, “Başkanlık sistemi olmasın, şu an var olan bir düzeni değiştirmeye ihtiyaç yok. Ülke olarak hazır değiliz. Başkanlık sisteminin sorunları çözeceğini düşünmüyorum. Çözüm sistemle alakalı değil. Bence farklı yerlerde” dedi. 

‘GÜNÜMÜZ SORUNLARINI ÇÖZMEZ’

Hüseyin Cavit Günersu isimli vatandaş, başkanlık sisteminin olmamasından yana. Bu düşüncesini ise, “Başkanlık sistemi olmamalı, parlamenter sistem devam etmeli dikta yönetimi olur yoksa” diye açıklıyor. Başkanlık sisteminin günümüz sorunlarını çözmeye yeterli olmayacağını belirten Günersu, “Başkanlık sistemi olursa tek kişinin yönetimi olur, tek kişinin aklıyla olur, tek kişi yanılırsa bütün memleket acısını çeker. Ama parlamento olursa, Meclisin kararı olur. Farklı sesler çıkar ve en iyisini bulur, uygularlar. Başkanlık sistemi günümüzdeki sorunları çözmez. Sorunlar çözülmez sorunlar artar. Zaten sorunlar her gün artıyor. Başkanlık sistemi gelirse her şey tek bir kişinin keyfine kalır” ifadelerini kullandı.

Zaten fiili olarak bir başkanlık sisteminin görüldüğünü ifade Ömer Ceylan da bu sistemin olmamasını isteyenlerden. “Herkesin özgür fikri alınmalı” diyen Ceylan, “Bence olmamalı çünkü başkanlık sistemi gibi gözükmese de bir kişi her şeyi yönetiyor. Başkanlık sistemi daha çok sorun yaratacak, kimsenin fikri alınmadan tek bir kişinin karar verdiği bir yere dönüşecek. Bu sistemin sol kesime büyük zarar verecek” ifadelerini kullandı. 

‘BAŞKANLIK İLE TERÖR BİTER’

Başkanlık sisteminin gelmesiyle terör olaylarının sona ereceğini düşünen Hüseyin Bey ise, “Başkanlık sisteminin gelmesini istiyorum. Çünkü bazı şeylerin düzelmesini istiyorum. Memleketin ve dünyanın halini görüyorsunuz. Başkanlık sistemiyle, terör olayları, şehit haberleri sona erecek diye düşünüyorum” dedi. 


 

ÖNCEKİ HABER

'Hükümet için Musul varoluşsal bir soruna dönüştü'

SONRAKİ HABER

"160 saat bateri çalma" rekoru için çalmaya başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa