20 Ekim 2016 02:58

‘Türkiye’nin Irak’ta meşruiyeti kalmadı’

Dr. Arzu Yılmaz: Türkiye’nin artık Irak’ta bulunmasını destekleyen ne uluslararası ne yerel bir aktör ne de meşruiyet zemini var.

Paylaş

Musul operasyonunu DİHA’ya değerlendiren Duhok’ta bulunan Amerikan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Dr. Arzu Yılmaz, “Türkiye’nin artık Irak’ta bulunmasını destekleyen ne uluslararası ne yerel bir aktör ne de bir meşruiyet zemini var” dedi. 
Türkiye’nin Irak Kürdistanı’nda askeri üs bulundurma imkanına 1995-1997 sürecinde kavuştuğunu belirten Yılmaz, Irak’ın bu üslere güçlü bir şekilde itiraz etmeye başladığı dönemin ise 2012 yılı olduğuna dikkat çekerek, “Yani Arap Baharı sonrası Türkiye’nin dış politikadaki sekter tercihlerinin açığa çıktığı zaman. Oysa 2009’da, Şii lider Sadr, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakanı Tayyip Erdoğan tarafından ağırlanıyor, Irak Başbakanı Maliki, PKK’nin Irak topraklarından çıkarılması konusunda Türkiye ile işbirliğine hazır olduklarını söylüyordu” dedi.

‘TSK, DİANA’DA ÜSLENMEYE BAŞLADI’

Bu tabloya karşın Türkiye’nun IŞİD’le mücadele gerekçesiyle Başika’da yeni bir üs kurduğunu belirten Yılmaz, “Şimdi de Türk askerlerinin Diana’da üslenmeye başladığından söz ediliyor” dedi. 
“Türkiye’nin artik Irak’ta bulunmasını destekleyen ne uluslararası ne yerel ne bir aktör ne de bir meşruiyet zemini var” diyen Yılmaz,  “Musul operasyonu sonrası nasıl bir yönetim oluşacak?”  sorusunu ise “Operasyonun uzun süreceği vurgusunu da göz önüne alacak olursak, henüz bu konuda bir anlaşma yok diyebiliriz. Dolayısıyla bir kriz muhtemeldir demek yerinde olur. Sanırım Türkiye de orta ve uzun vadeli planlarını buna göre yapıyor. Yani ‘nasıl olsa sonunda bize ihtiyaç doğacaktır’ diye düşünüyor” diye yanıtladı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Musul'dan Suriye'ye göç başladı

SONRAKİ HABER

TEM Otoyolu'nda servis minibüsü devrildi : 5 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa