20 Ekim 2016 02:51

Musul'dan Suriye'ye göç başladı

BM, yaklaşık 900 kişinin Musul Operasyonunun başlamasının ardından kentten ayrılarak Suriye’ye geçtiğini açıkladı.

Paylaş

IŞİD’in kontrolünde bulunan Irak’ın en büyük 2. kenti Musul’u geri almak için başlatılan operasyon 3. gününü geride bıraktı. BM, yaklaşık 900 kişinin kentten ayrılarak Suriye’ye geçtiğini açıkladı. Bunun, kentten kaçan ilk büyük sivil grup olduğu belirtiliyor. IŞİD’in ise Musul’da kamu binalarını imha etmeye başladığı ileri sürüldü. 

VALİLİK BİNASI ‘İMHA EDİLDİ’

Erbil merkezli Rudaw haber ajansına konuşan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Musul Basın Sorumlusu Said Memuzini, IŞİD’in dün Musul’da Feyseliye Mahallesi’ndeki yeni valilik binası ile Dıwase Caddesi’ndeki eski valilik binasının bir kısmını ‘patlattığını’ söyledi.
Memuzini, “IŞİD üyeleri, kente girmesi durumunda peşmergelerle Irak askerlerine saldırı düzenlemek için caddelere bombalı tuzaklar yerleştiriyor” dedi. 3 gün önce başlayan operasyonla birlikte Musul’da halkın çoğunluğu evlerinden çıkmıyor. Memuzini, “Çarşı boş, dükkanlar kapalı. IŞİD’liler, esnafı dükkanlarını açması, aksi takdirde dükkanlarına el konulacağı konusunda uyardı” diye belirtti.

ŞENGAL’DE ÇATIŞMALAR

Irak ordusu ve Peşmerge güçleri öncülüğündeki operasyonun yaklaşık 2 ay sürebileceği belirtiliyor. Peşmerge Komutanı Şirvan Barzani, kötü hava şartlarının operasyonu yavaşlattığını ifade etti. 
Bu arada dün IŞİD, Şengal’de Peşmerge güçlerine saldırdı. Şengal Kaymakamı Mehma Halil, örgüt üyelerinin saat 04.10 sıralarında birkaç koldan saldırmasıyla çıkan çatışmanın 2 saate yakın sürdüğünü söyledi. Halil, saldırının püskürtüldüğünü, örgüte ait 3 aracın yakılarak imha edildiğini, bazı silahların da peşmergenin eline geçtiğini kaydetti.
Rudaw’a göre operasyonun ilk aşamasında Peşmerge Güçleri 9 köyde kontrolü sağlayarak planın ilk bölümünü tamamladı. Irak Ordusu da şimdiye kadar 21 köyde kontrolü sağladı. Hemdaniye ve Nemrud kasabalarında ise sert çatışmalar yaşandı.

BM: 900 SİVİL KENTİ TERK ETTİ

Birleşmiş Milletler (BM), yaklaşık 900 kişinin kentten ayrılarak Suriye’ye geçtiğini açıkladı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Musul’dan ayrılan sivillerin Suriye’de mülteci kampına yerleştirildiğini belirtti. Bunun, kentten kaçan ilk büyük sivil grup olduğu bildiriliyor. Ancak bazı IŞİD’lilerin kaçmak için aynı rotayı kullanmasından endişe ediliyor. Yaklaşık 5 bin IŞİD’linin bulunduğu tahmin edilen kentte halen 700 bin kadar sivilin yaşadığı sanılıyor.
BM Irak Direktörü Lisa Grande operasyonun ilk aşamasında 200 bin kadar kişinin barınağa ihtiyaç duyacağı varsayımıyla hareket ettiklerini söyledi. Uluslararası Kızılhaç Komitesi Musul’da savaşan tüm taraflara kent halkına insanca davranılması çağrısında bulundu.

CANLI KALKAN TEHDİDİ

Bölgede gelişmeleri izleyen çok sayıda gazeteci bulunuyor. Financial Times’ın Musul yakınlarındaki muhabiri Erika Solomon, IŞİD’lilerin şehrin etrafına çok sayıda mayın döşediklerini aktardı. Daha önce Felluce, Ramadi ve Tikrit’te Irak ordusu ile karşı karşıya gelen IŞİD’in savaşçılarının tecrübeli gerillalar olduklarına dikkat çekti.
 Financial Times’a konuşan, halen Erbil’de sürgündeki Musul Belediye Meclisi Üyesi Ali Khdeir de, halkın kendilerine kentin tüm bölgelerinde tüneller olduğu bilgisini verdiklerini söyledi. Musul Belediye Meclisinin Güvenlik Birimi Yetkilisi Muhammed el Bayati’yi endişelendiren ise IŞİD’in, Musul çevresindeki köylerde yaşayan halka kent merkezine hareket etmeleri emri vermesi. El Bayati, “IŞİD’liler insanlarımızı canlı kalkanlar olarak kullanıyor” dedi. 
Washington’da basın toplantısı düzenleyen Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jeff Davis ise bir gazetecinin “IŞİD sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor mu?” sorusuna, “Kesinlikle” yanıtını verdi. Davis, “İnsanlar zorla Musul’da tutuluyor. Halkın kentten ayrılması yolunda herhangi bir değişim gözlemlemedik” dedi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Mata Hari egzotizmine dönüş

SONRAKİ HABER

74 muvazzaf askere yakalama kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa