19 Ekim 2016 18:40

Dersimde sürgünler protesto edildi

Dersim'de 6 öğretmenin sürgün edilmesi, Eğitim Sen üyeleri, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütlerinin katılımıyla protesto edildi.

Paylaş

Kemal ÖZER
Dersim

Eğitim Sen üyesi 6 öğretmenin sürgün edilmesini protesto eden Dersimliler, yeraltı çarşısının üstünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı, Eğitim Sen Eski Şube Başkanı Süleyman Güler okudu.

Güler, eğitimin sorunlarından çok bilimsel demokratik ve laik eğitimi savunan eğitim emekçileri ile uğraşan MEB, eğitimde oluşan olumsuz tablonun tek sorumlusudur. MEB’in dayatmacı, baskıcı, haksız ve hukuksuz politikaları sürdürmesi halinde eğitimde daha da ciddi sorunların yaşanması kaçınılmazdır. Bu totaliter ve baskıcı politikalar neticesinde ilimizde daha önce açığa alınarak görevlerine iade edilen 6 eğitim emekçisi arkadaşımız çeşitli ilere sürgün edilmiştir” dedi.

“Okul ve öğrenci başarısını artıran laik, bilimsel eğitimi savunan eğitim emekçilerinin tasfiyesi kabul edilmez, öretmenler, öğrenciler ve velileri attıkları her adımda mağdur edenler eğitime en büyük zararı veriyorlar. Hükümet eğitimde umut tacirliği yapmaktan vazgeçmeli” diyen Güler, “Bu haksızlığa ve hukuksuzluğa derhal son verilmelidir. Sürgün edilen arkadaşlarımız başta olmak üzere açığa alınan, ihraç edilen kamu emekçileri görevine iade edilmeli, KHK’ler iptal edilmeli, OHAL kaldırılmalıdır” ifadesini kullandı. Eyleme siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri de destek verdi. 

ÖNCEKİ HABER

Evrensel muhabirlerinin 15 yıla kadar hapsi isteniyor

SONRAKİ HABER

Hrant Dink Vakfı'nın "Kayseri" konferansı gerekçe gösterilmeden yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa