19 Ekim 2016 19:47

İşten atılan Senkromeç işçileri Birleşik Metal'e öfkeli

Senkromeç Fabrikası'nda 22 Eylül’de işten çıkarılan işçilerin Birleşik Metal İş Sendikası İzmir Şubesi önünde eylem yapmasına izin verilmedi.

Paylaş

Bir süredir üretim yapılmayan Senkromeç Fabrikası'ndan işten çıkarılarak haklarını alamayan işçiler, üyesi oldukları Birleşik Metal İş Sendikası önünde eylem yaparak yönetime kendilerine sahip çıkma çağrısında bulunmak istedi ancak bu çağrı sendikaya takıldı. Sendika yönetiminin fabrikalardan işçi temsilcilerini sendika önüne getirmesi üzerine polis Senkromeç işçilerinin sendika önüne yürümesine izin vermedi. 

Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Senkromeç Fabrikası'nda 22 Eylül’de işten çıkarılan işçiler, üyesi oldukları Birleşik Metal İş Sendikası İzmir Şubesi önünde basın açıklaması yapmak istedi. Açıklama için Basmane Garı önünde toplanan işçilerin önünü çevik kuvvet polisleri kesti. Güvenlik Şube Müdürlüğü'nde görevli sivil polislerle görüşen işçilere polis sendikanın önünde işçiler olduğunu, yürümelerine izin vermeyeceklerini belirtti. 

Yapılan görüşmelerin ardından işçiler sendikanın 100 metre yakınına kadar yürüdü ve burada açıklama yaptı. İşçiler adına konuşan Serken Elibüyük "İşçilerin umudu olan bir sendikanın geldiği son nokta resmen mezarlık. Biz sendikanın önünde basın açıklaması yapıp, sendikanın bize haksızlık yaptığını dile getircek ve siyah çelenk bırakacaktık. Ancak sendika yönetimi bizim bu demokratik hakkımızı kullanmaktan o kadar çok korktular ki karşımıza başka işçileri diktiler ve bizi çevik kuvvetle karşı karşıya getirdiler" dedi. 
Sınıf sendikacılığının kara günü yaşandığını da ifade eden Elibüyük şunları söyledi: "Sendika önündeki işçiler, bizim yanımızda olmalıydı. Bizim yine de sesimiz sendika duyacak. Biz beklerdik sendika bizim yanımızda olsun. Genel Merkez de dahil kimse bize sahip çıkmadı. Evimize ekmek götüremiyoruz. Hepimizin borcu harcı var. Bizi istediğin kadar engellemeye devam edin. Biz mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu Kemal Türkler ruhuna ihanettir. Burada yaşanan ihaneti duyurmaya devam edeceğiz".İşçiler sık sık "Çeltek İstifa" ve "İzmir Şube İstifa" sloganlarını attı. 

Birleşik Metal İş İzmir Yönetimi, Türk Metal vari bir uygulamaya giderek, eylem öncesi başka fabrikalardan işçileri şube binası önüne çağırdı. Şube binası önünde yöneticiler ve yaklaşık 25-30 işçi, "İnadına Sendika, İnadına DİSK", "Hainlerden Hesabı Emekçiler Soracak" ve "Sendikaya Uzanan Eller Kırılır" sloganlarını attılar. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Demirtaş: Başkanlık referandumunda hayır diyeceğiz

SONRAKİ HABER

Egemen Bağış’ın Prag Büyükelçisi olmasına tepki: Kimse saygı göstermemizi beklemesin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa