19 Ekim 2016 11:52

Çinli astronotlar uzay laboratuvarına ulaştı

Çin’in önceki gün fırlattığı ve iki astronot taşıyan Shenzhou 11 uzay aracı, Çin’in Tiangong-2 uzay laboratuvarına kenetlendi.

Paylaş

Yeryüzünden 393 kilometre yükseklikte gerçekleşen Shenzhou 11 uzay aracının kenetlenme işlemi yaklaşık iki saat sürdü. Çin devlet televizyonu yerel saatle 03:24’te tamamlanan kenetlenme işlemini canlı olarak yayınladı. Astronotlar Jing Haipeng (49 ve Chen Dong (37) uzay laboratuvarında 30 gün geçirecek.

ÇİN’İN ‘EN UZUN UZAY GÖREVİ’ BAŞLADI

BBC'nin haberine göre bu, Çinli astronotların uzaydaki en uzun süreli görevi olarak da tarihe geçecek. İkili, uzayda bitki yetiştirmek için deneyler yapacak ve ultrason ekipmanlarını da kullanarak bedenlerinin uzaydaki durumunu inceleyecek. Çin’in Şinhua haber ajansı, astronotların uzay istasyonundan Çin halkına selamlarını gönderdiğini duyurdu.

‘MARS PLANLARININ HABERCİSİ’

Shenzhou 11, Pazartesi günü Çin’in kuzeydoğusundaki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden fırlatılmıştı. Çin’in mürettebatlı uzay görevleri, Ay ya da Mars’a astronot gönderme planlarının bir işaretçisi olarak görülüyor.

Bu yıl en az 20 uzay görevini hayata geçirmeyi tasarlayan Çin, Rusya ve ABD’nin ardından kendi mürettebatlı görevlerini gerçekleştiren üçüncü ülke.

Çin, 2013’te mürettebatsız uzay aracı Yutu’yu Ay’ın yüzeyine başarılı bir şekilde indirmişti. Ancak uzay görevlerinin arkasında “askeri” hırslar olabileceği endişesiyle, Çin Uluslararası Uzay İstasyonu’na dahil edilmemişti. Çinli yetkililer de, kendi uzay istasyonlarını inşa etmek için harekete geçmişti. Uzay istasyonunun 2022 yılında tamamlanmanması planlanıyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Müdür yardımcısına 'İstiklal Marşı' soruşturması

SONRAKİ HABER

Hrant Dink davası | Jandarma Komutanı: Ben bayraklı fotoğraf çekin demedim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...