19 Ekim 2016 11:37

AKP'den 'başkanlık' takvimi: Nisanda referanduma gidilebilir

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, başkanlık tartışmalarına ilişkin tarih verdi.

Paylaş

AKP Başkanlık Sistemini ocak ayında Meclise getirmeyi planlıyor. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı nisan ayında da referanduma gidilebileceğini söyledi.

NTV canlı yayınında soruları yanıtlayan Hayati Yazıcı, “Meclis’te kurulan komisyonlarda hazırlandı. 3-5 gün içinde de toplayacağız” diye konuştu. Yazıcı, hangi modelin örnek alınacağı konusunda ise "Biz bir araba inşaa edeceğiz. Dizel mi olsun benzinli mi? Başkanlık sistemi yapacağız; Amerikan modeli mi, Fransız modeli mi? Biz onu başka bir yakıtla da sağlarız. Yani çok da önemli değil. Elbette ki dünyadaki uygulamalardan da esinleneceğiz ama kendi ülkemizin koşullarını, geçmişteki birikimlerimi dikkate almak suretiyle başkanlık modelimizi formüle edip, meclise sunacağız" ifadelerini kullandı.

Hayati Yazıcı, 12-15 maddeyi içeren bir teklifle başkanlık sisteminin hayata geçirilebileceğini söyledi.

Yazıcı, "12-15 maddelik bir düzenlemeyle başkanlık sistemi dediğimiz bir düzenlemeyi hazırlayabiliriz. Hazırlanmış şu şu maddeler diye formüle edilmiş bir çalışma yok. Ama bunlar daha önce dediğim metinlerde var, bunları bir araya toplarız” şeklinde konuştu.

Söz konusu teklifin ocak ayında TBMM’de görüşebileceğini dile getiren AKP Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı, “Nisan ayında referanduma gidilebilir” dedi.

AKP’NİN 14 OYA DAHA İHTİYACI VAR

Başkanlık sistemi için Anayasa değişikliği, bunun Meclis’te kabul edilmesi için de 367 milletvekilinin değişikliğe ‘evet’ oyu vermesi gerekiyor. ‘Evet’ oyları 330-366 aralığında kalırsa değişiklik referanduma götürülüyor. Başkanlık sisteminin referanduma götürülebilmesi için MHP’den en az 14 milletvekilinin değişikliğe ‘evet’ oyu vermesi yeterli oluyor.

AKP’nin, Meclis Başkanı çıkarıldığında 316 milletvekili bulunuyor. MHP’nin 40 milletvekili var. Başkanlık sistemini istemeyen CHP 133, HDP ise 59 milletvekiline sahip. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Lice'de roketli saldırı: 2 korucu yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Aliağa Belediyesi’nde 179 işçinin işine son verilmesine tepkiler sürüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa