18 Ekim 2016 19:33

Köylü 'siyanür baraj seti çöktü'; şirket 'çökme yok' diyor

Köylüler Kütahya Gümüşköy yakınlarındaki Eti Gümüş A.Ş. tesislerinde siyanürlü su atık baraj setlerinden birinde çökme var diyor, şirket yok diyor.

Paylaş

Eti Gümüş A.Ş. tesislerinin yakınlarında bulunan Dulkadir Köyü ile Aliköy'de oturanlar, tesislerdeki siyanürlü su atıklarının depolandığı baraj setinin bir bölümünde çökme oluştuğu ve şirket yetkililerinin çökmenin olduğu yere kamyonlarla toprak taşıyıp dolgu çalışması yaptıklarını söyledi.

GENEL MÜDÜR KILIÇ: HERHANGİ BİR GÖÇME SÖZKONUSU DEĞİL

Eti Gümüş A.Ş. Genel Müdürü Ergün Kılıç baraj setinde çökme, patlama ya da sızıntının olmadığını iddia etti. Genel Müdür Kılıç, çökme iddialarının asılsız olduğunu savunarak şunları söyledi:

"Şu anda barajlarımızda her hangi bir göçme, patlama ya da sızıntı söz konusu değildir. Devletten kalan eski baraj kenarında derinde kalan boruları çıkartmak için kendimiz ekskavatör ile kazı yaparak oradaki eski kullanılmayan boruları çıkarttık. Daha öncede buna benzer çalışma yaptık ve boru çıkartmıştık. Ve şimdide kapatma çalışması yapıyoruz. Bir aksilik çıkmazsa da 2 saate kadar doldurma çalışmalarımız bitecek ve işçilerimiz normal işlerine devam edeceklerdir. Barajlarla ilgili herhangi bir sıkıntı söz konusu değildir."

2011 YILINDA BARAJ SETİ ÇÖKMÜŞTÜ

Eti Gümüş A.Ş. tesislerinde 7 Mayıs 2011 tarihinde siyanürlü atık su baraj setlerinin birinde çökme oluşmuştu. Kütahya İl Çevre Kurulu, Eti Gümüş A.Ş.'ye 'havuzların çamurla dolması ve kullanılamaz hale gelmesine rağmen bu konuda duyarlı davranmadığı' gerekçesiyle 500 bin lira para cezası vermişti. Kurul ayrıca tesislerdeki toplam 5 milyon metreküp siyanürlü su depolama kapasitesine sahip olan 4 havuzun da kapatılmasını kararlaştırmıştı. (DHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Hakkari’de DBP ve HDP binalarındaki aramalar sona erdi

SONRAKİ HABER

Tutuklu bulunan CHP’li Eren Erdem'in bir kulağı artık duymuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa