18 Ekim 2016 22:25

İstanbul Tabip Odası Başkanı röportaj nedeniyle ifade verdi

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez 8 Eylül’de DİHA’ya verdiği röportaj nedeniyle ifade verdi. 

Paylaş

Zülal KOÇER
İstanbul

İstanbul Tabip Odası Başkanı, eski TTB Merkez Kurulu üyesi Prof. Dr. Selçuk Erez (Dicle Haber Ajansı) DİHA’ya verdiği röportajda, Abdullah Öcalan ile ilgili kendisine yöneltilen sorulara verdiği yanıtlar nedeniyle İstanbul Adliyesi’nde Basın Savcılığı’na ifade verdi. 

Röportajda “Kürtleri kim temsil eder?” sorusuna “Bunu saptamak bana değil Kürtlere düşer, buradaki ve Avrupa ülkelerindeki desteğe bakılırsa keza ‘çözüm süreci’ olarak adlandırılan dönemde mevcut hükümetin yaklaşımına bakılırsa Abdullah Öcalan olabilir” diye verdiği cevap nedeniyle hakkında suç duyurusunda bulunulan Erez savcılık ifadesini yazılı olarak verdi.

İfade sonrası gazetemiz konuşan Erez’in avukatı Meriç Eyüboğlu “Selçuk hocanın açıklamalarına ilişkin bir şikayet vardı, Kürt sorununun çözümüne ve ülkede barışın gelmesine ilişkin Selçuk hocanın genel yaklaşımını yazılı ve sözlü olarak aktarmış olduk, daha önce çeşitli yerlerde, Cumhuriyet Gazetesi’nde yazdığı yazılardan vs. çeşitli örnekler verdik. O da zaten barışın ülkemize acil gelmesi gerektiğini, çözümün masaya oturmaktan geçtiğini öteden beri savunduğunu bugün bir kez daha ifade etti” diye konuştu. Eyüpoğlu verdikleri ifadede ortada bir suç olmadığını, bunun düşünce açıklaması olduğunu belirttiklerini söyleyerek “Kürt sorununu çözümünün ülke için elzem olduğunu ifade ettik. Kürt sorununda çözümün, Kürt halkının temsilcisinin Abdullah Öcalan olduğunu, öteden beri hükümet yetkililerinin de farklı açıkladığını, hatta bu konuda çeşitli örnek gazete küpürleri de sunduk. Bizzat MİT müsteşarının görüşmeye gittiğini dolayısıyla Abdullah Öcalan’ın barış görüşmelerinde muhattap olduğuna ilişkin bu fikrin ilk kez açıklanan bir şey olmadığını, bu ülkede pek çok kez dile getirildiğini, yanlış bir fikir olmadığını ve dosyanın kapatılması gerektiğini söyledik.” diye konuştu. Eyüboğlu bu dosyanın, hukuka aykırı herhangi bir durum olmadığı için olağan bir hukuki süreçte takipsizlik kararı verilerek kapatılması gerektiğini belirtti. 
 

ÖNCEKİ HABER

Güzel Sanatlar Lisesinden proje okul tepkisi

SONRAKİ HABER

Valilik duyurdu: İstanbul'da 14 ilçede 315 kaçak yapı yıkılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa