18 Ekim 2016 21:54

Musul’da IŞİD’e isyan ve katliam

ABD’nin yönetiminde Iraklı güçlerin Musul operasyonu ikinci gününü geride bırakırken, IŞİD kontrolündeki Musul’dan da isyan haberleri geliyor. 

Paylaş

Middle East Eye haber sitesine göre, Musul’daki yerel kaynaklar IŞİD Lideri Ebubekir Bağdadi’ye suikast girişiminde bulundukları iddiasıyla ‘bir düzine kişinin’ idam edildiğini bildirdi. Operasyon ilerledikçe katliamın artmasından endişeleniliyor. 

Irak merkezli haber sitesi al Sumaria’ya konuşan bir Musullu, IŞİD’e karşı pazartesi gerçekleştirilen ‘ikinci ayaklanma’nın da İslam polisi tarafından bastırıldığını söyledi.  

Yerel isyanın liderinin, IŞİD’in eski polis şefi olan Abu Othman isimli bir Musullu olduğu belirtiliyor. Al Sumaria’ya göre Otham’ın güçleri, IŞİD Lideri Bağdadi’nin saklandığı tahmin edilen dört ayrı yere saldırı düzenledi. 

Kaynağın aktardığına göre; “IŞİD savaşçıları polis şefi ve ona eşlik edenlerin bazılarını öldürdü ve ardından saldırıların gerçekleştiği bölgede görev yapan IŞİD polisi içinde kitlesel katliamlara başladı.” 

IŞİD Lideri Bağdadi’nin ise Rakka’ya ‘kaçtığı’ sanılıyor. 

İLK İSYAN CUMA GÜNÜYDÜ

IŞİD geçtiğimiz hafta cuma günü de Musul’da, örgüt liderliğine yönelik komplo hazırlığında bulundukları iddiasıyla şüpheli görülen 58 kişiyi katletti.  

Reuters haber ajansına telefonla ulaşan kimi Musul sakinleri, ‘komplocular’ın yerde sürüklenerek öldürüldüklerini, ardından cesetlerinin yakılarak toplu mezara gömüldüklerini aktardı. 

Öldürülenlerin arasında Bağdadi’nin yardımcılarından birinin de bulunduğu, cuma günü yaşananların Iraklı istihbarat birimlerince de doğrulandığı belirtiliyor. (DIŞ HABERLER)
 

ÖNCEKİ HABER

İHD Ege Bölgesi Eylül ayı hak ihlalleri raporunu açıkladı

SONRAKİ HABER

Aliağa Emek ve Barış Şenlikleri'nde emek mücadelesi öne çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa