18 Ekim 2016 17:51

İHD Ege Bölgesi Eylül ayı hak ihlalleri raporunu açıkladı

İHD İzmir Şubesi, Ege bölgesinde Eylül ayında yaşanan hak ihlallerine dair hazırladığı raporunu kamuoyuna açıkladı.

Paylaş

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, Ege bölgesinde Eylül ayında yaşanan hak ihlallerine dair hazırladığı raporunu kamuoyuna açıkladı. Dernek binasında düzenlenen basın toplantısıyla açıklanan rapora ilişkin İHD İzmir Şube Yöneticisi Ahmet Çiçek konuştu. 

Afyon, Aydın, Balıkesir, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak'ta Eylül ayı içerisinde yaşanan hak ihlallerini tarayarak rapor hazırladıklarını ifade eden Çiçek, "Bu süre içerisinde Türkiye'de OHAL ikinci kez uzatıldı. Musul'da bir savaş var ve bunun yansımaları mutlaka Türkiye'de görülecek. Özellikle OHAL'den sonra cezaevlerinde sıkıyönetim dönemini yaşıyor" dedi. Ülkede artan hak ihlallerinin endişe verici boyuta ulaştığını belirten Çiçek, "Son olarak Ankara'da valiliğin aldığı karar doğrultusunda bir sıkıyönetim uygulaması başlatıldı. Biz tedirginiz çünkü bütün Türkiye'de valilikler kanalı ile bu tarz uygulamaları hayata geçirecekler. Güvenlik gerekçesi ile bu tür uygulamaları sürdürdüklerini söylüyorlar ama bizler bu gerekçenin çok inandırıcı olmadığını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.  

Raporda Eylül ayı içerisinde Ege Bölgesi'nde 599 kişinin gözaltına alındığı ve bunlardan 313'ünün tutuklandığı belirtildi. Raporun diğer ayrıntıları ise şu şekilde sıralandı; 918 mültecinin yurtdışına çıkarken yakalandığı ve 7 mültecinin yurtdışına çıkmaya çalışırken yaşamını yitirdiği, 2 kadının katledildiği, iş cinayeti sonucu 5 kişinin yaşamını yitirdiği, 42 kişinin okuldan uzaklaştırıldığı ve 4 bin 952 personelin açığa alındığı kaydedildi. (İzmir/EVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Musul hesabı kolay tutar mı?

SONRAKİ HABER

Tekel bayilerin saat 22.00 isyanı: Alkol satış sınırı gece yarısına alınsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa