18 Ekim 2016 16:45

Görev yaptığı okula girmek isteyen şube başkanına gözaltı

Eğitim-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Bahri Akkan, işyeri toplantısına için gittiği Çınarlı Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde gözaltına alındı.

Paylaş

Bugün saat 13.00 sıralarında Şube Örgütlenme Sekreteri Hanifi Duman’la birlikte okula giden Akkan’a, okul müdürü ve emniyet yetkilileri tarafından, açığa alınmış olması gerekçe gösterilerek okula giremeyeceği söylendi. 

23 yıl boyunca görev yaptığı okula alınmayan Akkan, sendikal faaliyetlerin engellenemeyeceğini söyleyerek girmekte ısrar etti, bunun üzerine gözaltına alınarak Alsancak Karakolu’na götürüldü.   

Akkan ve Duman’ı okulun önünde Güvenlik Şube Müdürlüğüne bağlı polisler ve okulun özel güvenliği karşılayarak Akkan’ın okula alınmayacağını söyledi. 

Sendikacıların yazılı bir belge olmadan böyle keyfi bir engellemenin olamayacağını, uygulamanın sendikal faaliyeti engellemek olduğunu söylemesi üzerine Okul Müdürü Kubilay Türk, önce bu emrin Kaymakamlık tarafından sözlü olarak söylendiğini, ardından Kaymakamlığın insiyatifi okul müdürlerine bıraktığını ifade etti. Kendisinin de okul müdürü olarak Şube Başkanını içeri almayacağını söyledi. 

Sendikacıların yazılı belge ısrarı üzerine Müdür, 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili açığa alınan ve memuriyetten alınanlarla ilgili tedbirler ve okula alınmamayla ilgili bir yazı gösterdi. 

Bahri Akkan’ın açığa alınma sebebinin 15 Temmuz darbe girişimi ile bir ilgisinin olmadığının söylenmesine rağmen okul müdürü ve emniyet yetkilileri Akkan’ı içeri almamakta ısrar etti. 

KEYFİ GÖZALTI UYGULAMASI

Okul müdürünün şikâyetçi olup olmayacağını belirtmemesine ve ortada şikâyet edilecek ve suç oluşturacak bir durum olmamasına rağmen polisler okul müdürünün şikâyetçi olacağını belirterek Şube Başkanını gözaltına aldı.  

Söz konusu olay üzerine okul önünde tutanak tutan sendika yöneticileri, sendikal çalışmalarının engellendiğini, yaşananların keyfi ve yasa tanımaz bir tutum olduğunu bu tutuma sebep olan Okul Müdürü Kubilay Türk ve emniyet yetkilileri hakkında gerekli araştırma, soruşturma ve cezai işlemlerin yapılması için başvuruda bulunacaklarını belirttiler. (İzmir/EVRENSEL) 
 

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hak ihlallerine karşı adalet ve özgürlük nöbeti devam ediyor

SONRAKİ HABER

Başbakan kendini yalanladı: Uçaklar operasyona katılmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa